Sílí strach Němců z uprchlíků, spokojenost s Merkelovou klesá

Eric Drooker

Zvýšený počet uprchlíků, který v posledních týdnech dorazil do Německa, se projevil i ve větším strachu Němců z tohoto problému. Podle průzkumu „Deutschlandtrend“, který si nechala zpracovat koncem září veřejnoprávní televize ARD, 51 procent lidí uvedlo, že se obávají vysokého počtu imigrantů, za problém to naopak nepovažuje 47 procent lidí.

Poměr souhlasných a nesouhlasných sil se tak v Německu po několika měsících vyrovnal. Změna ve vnímání otázky uprchlíků podle průzkumníků souvisí i se změnou rétoriky některých německých politiků, kteří začali vysoký počet imigrantů kritizovat a obávají se, že jej nemusí jednotlivé spolkové země zvládnout.

Klesá také spokojenost s prací kancléřky Angely Merkelové. Ta za měsíc září ztratila devět bodů a její podpora klesla na 54 procent. Naopak podpora jejího hlavního kritika, bavorského předsedy vlády Horsta Seehofera, poskočila o 11 bodů na 39 procent. Také méně než polovina Němců v průzkumu uvedla, že je spokojena s federální vládou.

Eric Drooker

Naopak stále u většiny Němců přetrvává podpora toho, že země potřebuje imigranty kvůli naplnění pracovního trhu. Dříve zmíněné obavy pramení spíše z enormně vysokého počtu uprchlíků v posledních měsících.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]