Silná Evropa v nejistém světě. Německo a Francie předložily plán na obnovu Evropské unie

Ministři zahraničí Německa a Francie sepsali devítistránkový dokument nazvaný „Silná Evropa ve světě nejistot”. V něm podle agentury Reuters navrhli prohloubení spolupráce v oblasti bezpečnostní a migrační politiky, stejně jako další ekonomické sblížení EU.

Na dokumentu začali pracovat už před čtvrtečním britským referendem, které rozhodlo o odchodu země z evropského bloku.

Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier a jeho francouzský kolega Jean-Marc Ayrault v dokumentu uvádějí, že EU „nyní prochází těžkou zkouškou”.

Zmiňují sérii krizí na východě a jihu unie, kterým musela EU čelit, a jen pomalé oživování ekonomiky.

Vhodnou odpovědí podle nich nemůže být „ani volání po (větší integraci), ani fáze pouhé reflexe”. Aby se zabránilo zhroucení evropského projektu, musejí se politici zaměřit na to, co je zásadní, a „vyjít vstříc konkrétním očekáváním občanů”.

Podle ministrů je důležité uznat, že jednotlivé členské státy mají různou chuť k hlubší integraci. Unie by se podle nich měla shodnout na strategických prioritách zahraniční a bezpečnostní politiky a snažit se v nich o dobrovolnou jednotnou politiku. Pokud by to bylo potřeba, členské státy by měly zvážit zřízení stálých námořních sil.

Pokud jde o azylovou a migrační politiku, jsou Steinmeier a Ayrault pro zřízení mnohonárodních pohraničních a pobřežních hlídek.

Unie podle nich musí nalézt společnou odpověď na rostoucí počet ekonomických migrantů mířících do EU a snažit se bojovat s příčinami migrace.

Steinmeier a Ayrault vyzvali také k větším investicím veřejného i soukromého sektoru. Prohloubení Evropské hospodářské a měnové unie podle nich nenastane „velkým třeskem”, ale bude „výsledkem pragmatického a postupného vývoje”.

Podle dnešního vyjádření francouzského premiéra Manuela Vallse se unie musí přestat chovat jako hnidopich.

„Musíme učinit konec této smutné a věčně nespokojené Evropě. (EU) je často urputně zaměřená na detaily a zoufale opomíjí to, co je opravdu důležité, ” uvedl Valls během jednoho z projevů na severu Francie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner