Silnější než čas: Tom Cruise usedá po šestatřiceti letech znovu do stíhačky a není trapný

(Archiv)

FOTO: Archiv

Mudrce Abraháma vtělilo do své nauky několik náboženství včetně křesťanství a judaismu. Znám je i tím, že se v plné svěžesti dožil 175 let. Věčné mládí jako životní koncept po více než čtyřech tisícovkách let zase silně rezonuje. A protože lidé uznávají za autority hvězdy popkultury, jedním ze symbolů mladistvosti se stal Tom Cruise. Nebo snad chcete říct, že v pokračování Top Gunu vypadá jako někdo před šedesátkou?

Trpěl dyslexií, v dospívání pohrdal světem kolem sebe i sebou, provokoval veřejným opíjením se a na více než deseti školách zanechal dojem beznadějného případu. Jeho současná pozice v hollywoodské hierarchii je tak něčím pozoruhodným. I když to není pozice takového prominenta, jak bychom si mysleli.

Setkání se scientologií

„Abych dočetl až na konec stránky, musel jsem vyvinout ohromné úsilí. Málo jsem si z toho pamatoval. Byl jsem znuděný, frustrovaný, negramotný hlupák. Měl jsem neurózy a trpěl výlevy vzteku. Když jsem se učil, bolely mě z toho nohy,“ popsal v rozhovoru pro časopis People.

Jeho cesta mezi obsazované mladé herce vedla přes práci pomocné síly v restauraci a castingy, na nichž nebyl schopen se přesně naučit text, a tak improvizoval. Matka, která s ním odešla od despotického otce, mu dovolila v osmnácti letech se přestěhovat do New Yorku, odtud pak s nevelkým penzem hereckých dovedností odletěl do Los Angeles.

Romantický film Nekonečná láska z roku 1981 vydělal hodně peněz navzdory pochybné úrovni, na čemž se kritici jednoznačně shodli. Jednou z výtek byl špatný casting. Jestli měla zahrnovat i Cruise, těžko říct. Jeho filmovým debutem je scéna ze školního hřiště, kde se svlékne do půl těla a hejskovským vyprávěním dávné historky navede hlavního hrdinu na čin, který mu zničí život. Když nápadně vysmátého devatenáctiletého mladíka s patkou vlasů na čele po premiéře zastavila reportérka a ptala se ho, jak bude slavit, odpověděl jí, že nijak zvlášť, protože tohle je pro něj jen začátek.

Jakmile našel svůj cíl, jímž bylo herectví, prošel velkou proměnou. Pochopil, že aby uspěl, musí přetvořit vlastní osobnost.

Už tady začíná i Cruisův…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články