Silný šéf by Foldynu ze strany vyhodil. Hamáček se bojí i mít názor

Poslanec a člen SPD Jaroslav Foldyna (ČTK)

Poslanec a člen SPD Jaroslav Foldyna | FOTO: ČTK

Jaroslav Foldyna je dlouhodobě největší ostudou sociálních demokratů. Když zrovna neobhajuje veškeré kroky Putinova Ruska nebo nejezdí s motorkáři od Nočních vlků, tak lže, nadává a uráží. V ČSSD se ho ovšem zřejmě všichni bojí, a proto ho nechávají řádit dle libosti. Místo toho, aby předseda strany Hamáček řekl jasně „dost“, tak doufá, že se celý problém nějak vyřeší sám.

Bývalý boxer možná budí ve vedení sociální demokracie strach právě kvůli své minulosti, spojené s agresivním vystupováním a prudkými výlevy. Ve vyspělé demokratické straně by si ovšem měli umět i s takovým členem poradit. Jak se ovšem zdá, ČSSD není i přes svou dlouhou minulost schopna si udělat pořádek ve svých řadách. Nebo má možná obavy, aby nikoho nenaštvala.

V době, kdy se Jan Hamáček bojí říct jakékoliv kritické slovo, aby nepřišel byť o jednoho voliče, je to risk. Předseda ČSSD musí doufat v to, že si proti sobě nepopudí Andreje Babiše a hlavně Miloše Zemana. Ten by totiž zřejmě stále dokázal několika svými kritickými výstupy udělat ze sociální demokracie neparlamentní stranu. Proto se Hamáček nepouští do jakýchkoliv válek s Hradem, a pokud již vypuknou, rychle z nich vycouvá jako zpráskaný pes. Naposled to bylo vidět při frašce kolem výměny ministra kultury Staňka.

Ustrašený předseda a bojovná ministryně

Tuhle zoufalou situaci si uvědomuje i Foldyna a využívá jí. Nemá proti sobě silného protihráče, tudíž může svou partaj decimovat zevnitř a nic se mu nestane. Středeční výmysly o ovlivňování volby ombudsmana organizací Člověk v tísni mohly být konečnou kapkou. To by ovšem největším „chlapem“ v ČSSD, který se za Foldynu veřejně stydí, nesměla být Jana Maláčová, ale někdo z jejích kolegů ve vedení. Nejlépe pak sám předseda Hamáček.

Ten ovšem opět zbaběle mlčí. Přesněji řečeno, píše na Twitteru ustrašenou zprávu: „Chce Jarda Foldyna vystoupit ze socdem? ČSSD není kriminál, každý může odejít.“ Chybí už pouze slovo přítel, kterým se socialisté častují na svých sjezdech. Nic takového, že je nepřípustné, aby poslanec veřejně lhal a ostouzel celou stranu, kterou prezentuje. Žádné připomenutí bývalých extempore nebo nějaké ultimátum. Jen jakési zhodnocení faktu, který nastal.

Klaus mladší už čeká

Slabá strana má ještě slabšího šéfa. Přesně tak se celá věc má. Přitom si stačí vzpomenout, jak třeba Občanské demokratické straně pomohlo vyloučení Václava Klause mladšího. Petr Fiala ukázal, že si jako předseda nenechá dělat ve straně nepatřičnosti, a posílila tím nejen ODS strana, ale i on.

V ČSSD se však už bojí všeho, aby to straně neublížilo. Přitom je jasné, že Jaroslav Foldyna je mezi svými spolustraníky nešťastný, dává to hlasitě najevo a poněkolikáté vyhrožuje odchodem. Pokud by Hamáček našel alespoň trochu odvahy a ukončil jeho trápení, prospělo by to všem zainteresovaným. Navíc na Foldynu už čekají s otevřenou náručí v Trikolóře, tak proč mu bránit v novém angažmá po boku dalšího odpadlíka a milovníka lží a velkých gest, Václava Klause mladšího.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]