Šíří o nás lži a dezinformace, říká mladý politik, který v Babišově městě porazil ANO

Vojtěch Krejčí, lídr kandidátky PRO Lovosice, který pravděpodobně vystřídá ve vedení Lovosic zástupce Babišova hnutí (PRO LOvosice, se souhlasem autora)

Vojtěch Krejčí, lídr kandidátky PRO Lovosice, který pravděpodobně vystřídá ve vedení Lovosic zástupce Babišova hnutí | FOTO: PRO LOvosice, se souhlasem autora

Výsledek v Lovosicích byl jednoznačně jedním z největších překvapení letošních komunálních voleb. Hnutí ANO v severočeském městě, kde Andrej Babiš vlastní dvě chemičky, citelně oslabilo. Z 60 % hlasů, které získalo před čtyřmi lety, bylo tentokrát 36 %, a především druhé místo. Babišovo hnutí porazilo o několik desetin procenta zdejší uskupení PRO Lovosice (nesouvisí s proruskou stranou PRO, pozn. red.). Volební výsledek a rozdané karty navíc nahrávají vzniku koalice bez hnutí ANO. To tak po osmi letech pravděpodobně přijde o vládu nad průmyslovým městem. Tím, kdo dal dohromady vítěznou kandidátku, je jedenatřicetiletý Vojtěch Krejčí, který situaci v Lovosicích a průběh povolebních jednání přiblížil v rozhovoru pro deník FORUM 24.

Čekal jste takový volební výsledek?

Myslím, že výsledek je pro nás všechny, pokud můžu mluvit za celé sdružení, velmi milým překvapením. Přece jen jsme kandidovali ve městě, kde má ANO velmi silnou základnu a koncern Agrofert zaměstnává stovky lidí.

Co podle vás rozhodlo? Proč mělo ANO před čtyřmi lety v Lovosicích 60 % a teď o 24 % méně a skončilo druhé?

Myslím, že jedním z důležitých faktorů byl určitě arogantní přístup radních a vedení města k občanům a k jejich názorům. Dalším úspěchem je pak zřejmě vytvoření politicky nezávislého subjektu a možnost pro voliče vybrat si kandidáty mimo tradiční politické strany. Jsem moc rád, že sdružení PRO Lovosice dokázalo tolik voličů oslovit. Ať už svým přístupem, samotnými kandidáty, programem nebo otevřenou komunikací.

Nicméně většinu v zastupitelstvu nemáte, koalici nakonec musíte složit s některou z tradičních stran. Jakým směrem se ubírají jednání?

Hodláme se sejít se všemi stranami, které obdržely mandáty zastupitelů. Nicméně programově a také lidsky je našemu sdružení nejblíže koalice SPOLU. Koaliční jednání s KSČM nebo SPD vylučujeme. Vůči ANO pak máme celou řadu výhrad, zejména pak u některých kandidátů. Nicméně uvědomujeme si skutečnost, že po následující čtyři roky budeme všichni jednat v rámci městského zastupitelstva. Z tohoto důvodu se chceme sejít se všemi stranami, probrat s nimi náš program, naše a jejich představy o vedení města a plány do budoucna. V rámci koaličních jednání jsme absolvovali schůzku s koalicí SPOLU, ze které máme velmi dobrý pocit. Nesla se ve velmi přátelském duchu, a co se týká programu, složení rady města i přerozdělení pozic ve vedení města, máme téměř shodné názory. Jednání však budou pokračovat a já doufám, že se finální podoby případné koalice dočkáme v průběhu příštího týdne.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Tak předpokládám, že s KSČM nebo ANO, které tvořily současnou koalici, asi moc společných bodů nenajdete.

To zjistíme až ze společných schůzek, které nás teprve čekají. Ale osobně neočekávám, že v rámci těchto jednání bude panovat nějaká většinová shoda. Jak jsem zmínil výše, pro nás je hlavním partnerem v rámci případné koalice koalice SPOLU. Na základech této spolupráce chceme postavit funkční, dlouhodobý a prosperující rozvoj města.

Jaká je nálada ve městě, na městském úřadu a v příspěvkových organizacích? Obávají se úředníci čistky?

Bohužel se k nám dostávají lživé informace, které jsou nejspíše součástí povolebního tlaku. A to takové, že snad máme v plánu chopit se moci a provést personální čistku. Za všechny naše členy se můžu zaručit, že nikdo nemá zájem zasahovat do personálního složení škol či městského úřadu. Nehodláme se chovat jako dřívější vlády, které toto prováděly. Naopak, chceme vést věcnou diskuzi, otevřít radnici lidem a podobné politické tlaky zcela odstranit.

Takové jednání ze strany kolegů asi moc nepomáhá debatě a úvahám o vstřícné spolupráci…

Bohužel toto jsou dezinformace, které se k nám dostaly. V žádném případě mi nepřísluší a ani nehodlám obviňovat nové zastupitele nebo strany z tohoto jednání. Bohužel však tyto informace někdo vypouští a veřejnost nebo snad i přímo dotčené osoby je mohou brát jako reálné.

Audit hospodaření města ale předpokládám chystáte.

Necháme provést velký audit, který ovšem nebude šťourat a hledat špínu na konkrétní osoby. Chceme nalézt slabá místa v hospodaření, narovnat je a otevřít nové možnosti v rámci hospodaření města.

Andrej Babiš (profimedia.cz)

Pokud se vám podaří sestavit koalici, bude před vámi několik velkých úkolů, které voliči očekávají, že vyřešíte. Co například s městskou vysoce ztrátovou kavárnou? Jak chcete řešit kauzu městského hotelu, který dosavadní vedení začalo budovat za desítky milionů korun z úvěru?

Obě tato témata jsou pro nás zásadní i v rámci koaličního jednání. My máme plán, jakým způsobem stabilizujeme ekonomickou stránku Lovo Café, tak aby mohla plnit svoji původní roli. Místa pro kulturu, cowork, místa setkávání. Místa, které není postaveno na obrovské kuchyni a cukrařině, ale primárně pro kulturní scénu a rodiště startupových projektů. Co se Sporthotelu týká, snažíme se již půl roku od současného vedení města získat studii provozu, ekonomickou studii či snad plán provozu. Bohužel nic takového jsme nikdy neviděli a je to jedna z věcí, kterou musíme aktuálně připravit. Ideálně v konzultaci s odbornou veřejností a hoteliéry. Je zde i varianta část tohoto objektu přizpůsobit a vytvořit startovací byty pro mladé rodiny, ovšem zde teprve uvidíme, zda je to stavebně i provozně možné.

Kdy předpokládáte, že jednání o koalici budou ve finále, a kdy se uskuteční ustavující jednání nového zastupitelstva?

Já doufám, že do konce týdne proběhne ještě jednou společné setkání se zástupci koalice SPOLU, kde bychom se bavili o detailnější spolupráci, a v průběhu příštího týdne by případná koalice mohla být oznámena. Předběžný termín ustavujícího zastupitelstva je dle posledního zápisu z jednání Zastupitelstva města Lovosice sjednán na 4. listopadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články