Šíří se informace o Kalouskově vile. Pěkná. Jen není jeho, ale Billa Gatese

()

Už velmi dlouhou dobu obíhá po sociálních sítích totální nesmysl s úvodem jako „Kalouskova vila v Bechyni! Šokující!“ nebo „Tohle musíte vědět!“ doplněný fotografiemi, či dokonce pečlivou powerpointovou prezentací různých přepychových sídel. Kromě exteriéru se vzrostlými palmami v pozadí předvádějí i nesmírně luxusní zařízení mnohapokojových skvostů. Vždycky s blížícími volbami rozesílání onoho blábolu zesílí, takže například nyní už se geometrickou řadou šíří v e-mailech stylem „jeden hlupák pošle, dvacet hlupáků přepošle“.

Doprovodný text pak přináší lidu sdělení, že toto je vila, ve které bydlí národní zloduch Kalousek a na kterou si – jak jinak – nakradl. (Pán Babiš to predsa povedal a Máňa v konzumu taky.)

Nechybí samozřejmě ani nezbytné řeči o „obyčejných lidech“, kteří prý v naší zdevastované zemi umírají hladem na ulici, a dětech, na které musíme sbírat víčka. Čili něco, co v nepříliš majetném a nepříliš inteligentním občanovi rázem vyvolá záchvat zuřivosti a vypne i zbytky soudnosti a logického myšlení (pokud tam vůbec kdy jaké byly). Frustrovaný občan zkrátka vidí filmově pohádkové sídlo, do jakého se zřejmě nikdy ani nepodívá, natož aby podobné kdy mohl vlastnit. S rudou clonou před očima proto začne řvát omleté mantry o zlodějích, aniž by se třeba jen na vteřinku pozastavil třeba nad tím, jak jim v té Bechyni ty palmy pěkně rostou nebo na co by Kalouskovi bylo fotbalové hřiště.

Pokud by někoho z příjemců takového e-mailu náhodou napadlo (jakože bohužel nenapadne) dát si ta miliardářská sídla do vyhledávače fotografií, rázem by zjistil, že je jich plný internet. A není divu. Kde bydlí například počítačový magnát Bill Gates – protože právě jemu jeden z těch krásný domečků patří – zajímá kdekoho.

Na virtuální prohlídku zvou třeba zde:

https://www.youtube.com/watch?v=0vo05uLBivQ

A tady si může každý prohlédnout pár fotek ještě dřív, než mu v e-mailové schránce přistanou se sdělením, že hledí do příbytku Miroslava Kalouska.

amyvermillion.com/blog/2011/09/casa-bill-gates/

Ani majitelem další honosné rezidence ve stylu Teletubies s fotbalovým hřištěm kupodivu není Miroslav Kalousek, nýbrž slavný italský fotbalista Mario (zvaný Super Mario) Balotelli.

A ani tohle futuristické dílo není Kalouskovo. „Dům jako nedobytný sejf“, jak se píše i v českém tisku, si dal na své speciální přání postavit jistý polský filmový režisér, který si nepřál zveřejnit své jméno. Stojí na okraji Varšavy.

Spousty lidí však budou i nadále trvat na svém. Je to Kalouskovo a je a je. Své by o tom mohl říci i známý blogger Roman Máca, který ve svém „sociálním experimentu“ úmyslně vydával za Kalouskovo sídlo dokonce vilu Tugendhat. A rozlícení občané, povětšinou příznivci Babiše či pana prezidenta, aniž by pojali sebemenší podezření, rázem chtěli do našeho architektonického skvostu házet bomby, jeho předpokládaného majitele věšet a sborově se zalykali spravedlivým rozhořčením.

K obnovené vlně žvástů o „Kalouskově vile“ přispěl svým dílem i Andrej Babiš, když na besedě vysokoškoláků s lídry stran, pořádané Univerzitou Karlovou, najednou naprosto mimo téma začal svou husákovštinou vykřikovat: „Něch poví, kdě bydlí!“ Druhý den už to po něm jeho věrní zdatně opakovali. A hned si taky sborem odpovídali: Samozřejmě v té vile.

Pravda je ovšem velice prostá, jak už tak pravda bývá, a žádné pohádkové rezidence v ní nefigurují. Předseda TOP 09 je majitelem třetiny rodinného domku v Bechyni (bez palem i hřišť), zatímco v Praze bydlí v úplně normálním podnájmu o ploše padesáti metrů čtverečních, který by v multimiliardáři Gatesovi ani fotbalové hvězdě či slavném filmaři nezvladatelnou závist dozajista nevyvolal. Nejspíš by jen kroutili hlavou, kdyby věděli, v jaké roli jejich domy už hezkých pár let vystupují v České republice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]