Situace na hranici Polska a Běloruska se nadále vyostřuje

Polské bezpečností síly brání na hranicích s Běloruskem vstupu nelegálním migrantům. (ČTK/AP/Czarek Sokolowski)

Polské bezpečností síly brání na hranicích s Běloruskem vstupu nelegálním migrantům. | FOTO: ČTK/AP/Czarek Sokolowski

V noci na úterý překročila trojice ozbrojenců polské hranice. V momentě, kdy se s nimi polští vojáci snažili navázat komunikaci, uniformovaní muži nabili své zbraně a vrátili se zpět do Běloruska. Na twitteru o tom informoval mluvčí polského ministra pověřeného koordinováním tajných služeb Stanislaw Žaryn.

Jak uvádí server dw.com, polské ministerstvo zahraničí akci vetřelců nenechalo bez odezvy. Téměř bez prodlení si povolalo běloruského chargé d’affaires Alexandra Česnovského. Běloruský diplomat cestu na zmíněný resort za uplynulý měsíc absolvoval již třikrát, a to především kvůli vyhrocené situaci na východní hranici Polska.

Dosud nejnebezpečnější incident

Běloruské síly v minulosti vybízely migranty např. k poškozování ostnatého drátu na hranicích, jindy byli polští vojáci svědky střílení do vzduchu ze strany ozbrojenců. Stanislaw Žaryn v porovnání aktuálního incidentu s těmi předešlými není optimistický. Agentuře AP sdělil, že v minulosti došlo „k řadě provokací, jež byly organizované Bělorusy, ale tato byla zatím ta nejnebezpečnější“.

Robert Šlachta (ČTK)

„Opatření přijatá běloruskými úřady v posledních týdnech mají stále patrnější znaky záměrné eskalace,“ zdůraznil náměstek polského ministerstva zahraničí Piotr Wawrzyk.

Nejen Polsko

Kritické situaci na hranici ovšem nečelí pouze Polsko. Lukašenko, který migrantům především z Iráku a Afghánistánu pomáhá v cestě do Evropy možností využít Minsk jako tranzitní bod, posílá utečence i na hranice s Litvou a Lotyšskem.

Podle vedení těchto tří států má Bělorusko za cíl destabilizovat Evropskou unii a pomstít se jí za sankce, které unie uvalila na běloruský autoritářský režim kvůli porušování lidských práv a brutálnímu potlačování běloruské opozice.

Litva, Lotyšsko i Polsko se snaží zesilovat ochranu hranic budováním bariér, které mají migrantům v překračování bránit.

Žebříčku s nejvíce pokusy o překročení hranice ovšem i nadále dominuje Polsko. Na přelomu srpna a září, kdy byl prezidentem Dudou schválen nouzový stav v oblastech na hranici s Běloruskem, evidovali polští pohraničníci měsíčně tři a půl tisíce pokusů. Aktuálně se potýkají s několika stovkami denně.

Postoj Evropské unie

Pokud se poslední územní vniknutí do Polska potvrdí, jednalo by se podle sdělení mluvčího Evropské komise Petera Stana pro agenturu AP „o další provokaci ze strany Lukašenkova režimu proti EU a jejím členským státům“.

EU už v létě podle serveru Politico vyzývala Irák, aby zastavil lety migrantů do Běloruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]