Situace se zhoršuje. Další státy asi přidají Česko na seznam rizikových zemí

Koronavirus – ilustrační foto (archiv)

Koronavirus – ilustrační foto | FOTO: archiv

Velká Británie s účinností od soboty přidává Českou republiku na seznam zemí s přísnějšími cestovními podmínkami ve spojitosti s pandemií nemoci COVID-19. Narůstajícího počtu nemocných v zemi si všímají i další státy. Čeští turisté tak budou mít stále větší problém vycestovat.

„Bylo rozhodnuto o tom, že Británie vyřadí Českou republiku mimo jejich bezpečný seznam, a to s účinností od sobotního rána,“ oznámil na tiskové konferenci náměstek ministra zahraničí Martin Smolek. Česká republika se toto rozhodnutí pokusí jednáním zvrátit. Jasno bychom měli mít ve čtvrtek večer.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Ukazatelem, kterým se britská vláda při vyhlašování opatření pro cestování z cizích zemí řídí, je nárůst počtu nakažených přepočítaný na 100 tisíc obyvatel během sedmi po sobě jdoucích dnů. Pokud je tento nárůst 20 a více, je pravděpodobné, že bude země přidána na karanténní seznam. Tuto hranici Česko překračuje, když za den zaznamená 215 a více nakažených, což se v posledních týdnech stává velmi často.

Své hranice pro vstup cizinců do země nově uzavřela například Ukrajina. Denní přírůstky nakažených tam totiž od počátku srpna rychle vzrůstají. Češi se při cestování řídí vládním semaforem, který znázorňuje, do jakých destinací vláda povoluje vycestovat. Ne všechny země, kam vláda Čechy „pustí“, pro ně však mají otevřené hranice. Před cestou je tedy třeba se informovat nejen o pravidlech vlastní země, ale i té, do které má člověk namířeno.

Dalšími evropskými zeměmi, ve kterých rychle narůstá počet nemocných, jsou Španělsko, Francie a Chorvatsko. Většina zemí světa (nejen) pro české turisty hranice uzavřela.

Podívejte se na mapu světa, na které je znázorněno, kam v současnosti mohou lidé z Česka vycestovat:Forum 24

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]