Situaci na pražském magistrátu řeší už i předsedové stran koalice SPOLU

Marian Jurečka (KDU-ČSL), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) (KDU-ČSL / se souhlasem)

Marian Jurečka (KDU-ČSL), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) | FOTO: KDU-ČSL / se souhlasem

K řešení situace na pražském magistrátu na vládním půdorysu je potřeba vůle obou stran, tedy i pražských Pirátů a STAN, uvedl premiér a předseda ODS Petr Fiala na twitteru po jednání koalice SPOLU. Schůzky se podle připojené fotografie účastnili s Fialou předsedové TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a KDU-ČSL Marian Jurečka a zástupci pražských organizací jejich stran. Mluvčí vlády Václav Smolka na dotaz, zda budou následovat další jednání či výzvy, řekl, že zůstane pouze při konstatování sděleném na sociální síti.

„Zablokovaná situace v Praze nikoho netěší. I proto jsme se znovu setkali s představiteli pražského SPOLU, abychom diskutovali, jak z této situace ven. Shodli jsme se na tom, že vnímáme vůli občanů, a proto chceme hledat spolupráci na vládním půdorysu. K takovému řešení je potřeba vůle obou stran, tedy i u pražských Pirátů a STAN,“ uvedl Fiala na twitteru. Schůzku uspořádal po svém návratu z evropského summitu v Bruselu.

()

Pražští zastupitelé po mnohahodinovém projednávání ve čtvrtek večer přerušili volbu primátora do 9. února 2023. Přerušení volby primátora podpořilo 55 z celkových 65 zastupitelů hlavního města. SPOLU se původně domluvilo s hnutím ANO, že zvolí primátorem Bohuslava Svobodu (ODS), ale zbylých deset radních volit nebudou. SPOLU a ANO chyběl jeden hlas, protože proti dohodě se postavila radní Hana Kordová Marvanová (za SPOLU), které vadí způsob volby. Proti se postavili také Piráti, Praha Sobě a pro volbu nehlasovaly ani STAN a SPD. Volby v Praze vyhrálo SPOLU před ANO a Piráty.

Vicepremiér a předseda Starostů Vít Rakušan ČTK sdělil, že jednoznačně schvaluje postup pražského hnutí STAN. „Kolegové se od začátku snaží najít takové řešení, které by bylo funkční a nepošlapávalo vůli voličů. Vítám skutečnost, že pražský krajský výbor nechce pražskou koalici, která by se opírala o ANO nebo dokonce SPD,“ uvedl. Lídr Petr Hlaváček podle něj v jednáních potvrdil, že není jen expertem na územní rozvoj, ale i zásadovým a zkušeným politikem. „Věřím, že jeho kolegové z dalších potenciálních koaličních stran brzy jeho přístup napodobí,“ uvedl.

SPD si podle šéfa hnutí Tomia Okamury přeje, aby již fungovala nová rada složená ze současných zastupitelů. Hnutí je připraveno jednat se SPOLU a ANO. „SPD se vždy kriticky vymezovala proti Pirátům a Praze Sobě zodpovědným za současný marasmus ve správě města a jeho úpadek ve všech oblastech,“ uvedl. Čtvrteční hlasování bylo věcí dohody SPOLU a ANO, doplnil. „Dopadlo to fiaskem a blamáží. Věřím, že už mnoho Pražanů lituje, jak hlasovalo. Jsme připraveni oficiálně jednat se SPOLU a ANO a pomoci ukončit tuto patovou situaci,“ sdělil ČTK Okamura.

Koaliční vyjednávání začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. SPOLU prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání skončila neúspěchem. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články