Sjezd ČSSD: Puč proti Sobotkovi neproběhne. Strana je v krizi, bojovat ale neumí

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka  (ČTK)

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Sociální demokraty čekají důležité dva dny. V Brně bude probíhat sjezd, na kterém bude zvoleno vedení, ale také taktika k tomu, jak vyhrát volby. Vzhledem k tomu, že preference strany padají dolů, nezaujatý divák by očekával změny. Ty ale podle informací deníku FORUM 24 nenastanou.

Že se nic nezmění, to si myslí bývalý předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. „Sjezd by měl učinit změny v reakci na nízké volební preference tak, aby nastal obrat. poslední průzkum přisuzuje ČSSD 14 procent, což je reálně nějakých 12–13. Měly by tak nastat změny v personální, programové i marketingové oblasti,“ uvedl pro FORUM 24. Na otázku, zda očekává, že se tak stane, ale odpověděl jasně: „Ne.“

Stejný názor má i zdroj deníku FORUM 24, který odhaduje i podobu posjezdového vedení strany. „Možná to bude trochu vřít, ale případný pokus o svržení předsedy je bez šance,“ říká člověk, který se sjezdu účastní. Pravděpodobnými místopředsedy podle něj budou: Milan Chovanec, Jan Birke, Lubomír Zaorálek, Michaela Marksová, Petr Dolínek a Jan Hamáček. Pozici prvního místopředsedy by měl získat Milan Chovanec, ale pravděpodobně o ni bude usilovat i Jeroným Tejc. Pokud jde o Jiřího Zimolu, údajně má v plánu jen vznést kritiku na vedení strany, ale momentálně je bez ambicí, pokud jde o funkce v předsednictvu.

Předstírání boje o volební výsledek

ČSSD umí pod vedením svého předsedy velice dobře předstírat. Nově se například chystá vyhrávat volby díky Twitteru – pokud bude tímto způsobem pokračovat, dá se očekávat, že vítězství odevzdá Andreji Babišovi na stříbrném podnose téměř bez boje.

Slibů o boji proti oligarchovi se jistě dočkáme – až na to, že sebereflexe týkající se toho, že mu ČSSD celé volební období umožnila sedět ve vládě a upevňovat moc, nikoli.

Kromě Babiše se diskuse jistě stočí na Miloše Zemana, který oznámil, že se pokusí obhájit prezidentský post. Sobotka, který by se měl znovu stát předsedou, není s hlavou státu zrovna zadobře, nakonec ale by ale mohl být prozemanovským křídlem (kam patří i jeho první místopředseda Chovanec) dotlačen k jednoznačné podpoře i k tomu, aby sociální demokraté žádného vlastního kandidáta nehledali.

Čínská lobby

Pokud se opravdu do vedení strany dostane Birke, zvýší svůj vliv také čínská klika, kterou dnes zastupuje například Roman Prymula na ministerstvu zdravotnictví. A Čína – stejně jako její slavný zástupce Jaroslav Tvrdík – má na zvolení Zemana zájem (a jistě bude mít i vliv, a to nejen finanční).

Sociální demokraté velmi pravděpodobně nechají Bohuslava Sobotku, aby dál předstíral zástupce liberální strany, aby čas od času použil slovo „ojebal“ a předstíral tak silného předsedu vlády, a hlavně ho nechají prohrát volby, protože kdo by do takto špatně rozjetého vlaku půl roku před nimi naskakoval? To si lze představit jen velmi těžko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner