Skandál: italská strana Liga Severu tajně vyjednávala s Rusy o financování své volební kampaně

repro: http://m.espresso.repubblica.it

Italský vicepremiér Matteo Salvini. | FOTO: repro: http://m.espresso.repubblica.it

Itálii nejspíš čeká velký skandál. Podle zjištění italských novinářů měl být prodej tří milonů tun motorové nafty z Ruska italskou společnosti využit pro financování strany Liga v blížících se volbách do Evropského parlamentu. Byl by to jasný plán Ruska na podporu nacionalistických politiků. O vyjednávání, které vedl poradce italského vicepremiéra, se píše na webu hm.espresso.repubblica.it s tím, že celý materiál bude zveřejněn v neděli 24. února v listu L’Espresso.

Jde o smlouvu týkající se částky v eurech se šesti nulami na financování Ligy Severu před volbami do Evropského parlamentu. Podpora má být maskována jako nákup a prodej pohonných hmot. Jde tedy o ruské peníze pro italské nacionalisty vedené Matteo Salvinim. Ten veřejně prohlásil, že se o peníze od Vladimíra Putina nezajímá, ale podporuje ho z důvodů politického souladu.

Vyjednávání o financování Ligy proběhlo v posledních měsících v absolutním utajení. Schůzky, e-maily, potřásání rukou a kontrakty milionářů. Na jedné straně stolu sedí někdo ze Salviho věrných, na druhém osoby blízké Putinovu vedení.

Jde přinejmenším o tři miliony tun ruské nafty, které má prodávat italská společnost. To by posílilo finance Salviniho strany v předvečer voleb do Evropského parlamentu. Zatím se neví, jestli byla dohoda nakonec uzavřena. Italský list ale soudí, že je možné s jistotou konstatovat jiné skutečnosti, které se týkají tohoto mezinárodního spiknutí v Římě, Miláně a Moskvě. Především jsou jasné cíle: tajně podporovat Salviniho stranu.

Podle L´Espresso se jedná jen o jednu kapitolu z „Černé knihy Ligy“, která má vyjít 28. února. Jde také o jiná témata, jako třeba podvod ve výši 49 milionů euro a finanční toky, který prý proudí z Moskvy do Washingtonu přes Vatikán.

Pokud jde o zmíněnou záležitost financování strany, tak významným protagonistou v pozadí je bývalý mluvčí místopředsedy vlády Gianluca Savoini, kolem kterého se celý tento příběh točí. Toho ruská média nazývají Salviniho poradce a to v článích, které chválily činnost jeho sdružení Lombardsko-Rusko a také postoje Ligy ohledně sankcí uvalených Evropou vůči Rusku. Ačkoli nemá nějakou oficiální roli ve straně nebo ve vládě, Savoini byl vždy přítomen při oficiálních návštěvách Salviniho v Moskvě. Vyhlásil spojenectví mezi Ligou a Putinovou stranou Sjednocené Rusko. Uskutečnil desítky cest do Moskvy, na Krym a na Donbas. O ruském financování vyjednával od počátku.

Všechno začalo v červenci. Savoini nejprve zkoumal cestičky vedoucí k jisté budově v Moskvě, kde sídlí největší světové ropné společnosti a stejně tak společnost jednoho z nejbohatších Rusů. Není to obyčejný Rus, ale právník, ortodoxní křesťan, bojovník proti potratům a gayům a stojí v čele velkého hospodářského impéria.

Nejdůležitějším datem této intriky je 18. říjen 2018. Je to datum, kdy se uskutečnila schůzka, které byli novináři svědky. Od návštěvy Mattea Salviniho v Moskvě uběhlo jen několik hodin. Dne 17. října byl vicepremiér hostem na konferenci, kterou pořádala společnost Confindustria v hotelu Lotte. Ruský výlet skončil soukromým setkáním, které vůdce Ligy nechtěl zveřejnit. „Zeptali jsme se ministra Salviniho, jestli se po konferenci setkal se svým kremelským protějškem Dmitrijem Kozakem. Poslali jsme konkrétní otázky na dvě e-mailové adresy, včetně senátu, ale nedostali jsme žádnou odpověď,“ píše italský list.

Dne 18. října byly v hotelu Metropol v Moskvě dojednávány detaily dohody. Na jedné straně Gianluca Savoini a dva další Italové. Na druhé straně stolu tři Rusové. „O čem mluvili? Cílem dohody je podpořit finanční prostředky Ligy a posílit je v očekávání květnových eurovoleb: dodávka 250 tisíc tun ropy měsíčně po dobu jednoho roku. Celkově jde o tři miliony za za 12 měsíců a stejný počet milionů eur pro stranu Mattea Salviniho.“

L¨Espresso uvádí: „V okamžiku, kdy jsme dokončili toto novinářské pátrání, nevíme, jak smlouva skončila, zda byla dohoda podepsána a za jakých podmínek. Pokud by však to, co jsme slyšeli, bylo převedeno do praxe, čelili bychom jasnému paradoxu: nacionalistická strana, Salviniho Liga, by byla financovaná v evropské volební kampani ruskou státní společností. Stručně řečeno, hlavní italská vládní síla by byla podporována Putinem, nepřítelem EU číslo jedna. V Moskvě o tom všem debatoval muž, který nemá žádné oprávnění zabývat se ropou, ani finančními prostředky Ligy.“

Tato zpráva z Itálie je v každém případě dost výmluvná ohledně toho, jaké zájmy a aktéři jsou dnes ve hře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner