Skandální. Babišův výrok o neochotě pomoci zemím NATO pobouřil Ukrajince, neunikl ani Rusům

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Ruská i ukrajinská média si všímají výroku Andreje Babiše v nedělní prezidentské debatě s Petrem Pavlem. Babiš v ní řekl, že by jako prezident neposlal vojáky na pomoc sousednímu Polsku nebo pobaltským státům v případě, že by byly napadeny. 

Babišův výrok pobouřil ukrajinská média. „Kandidát na českého prezidenta udělal skandální prohlášení,“ píše ukrajinská Gazeta. „Andrej Babiš prohlásil, že v případě svého zvolení nebude posílat vojska do zemí NATO, pokud je napadne Rusko,“ pokračuje text. Vysvětluje, že konkrétně se v prezidentské debatě mluvilo o Polsku a pobaltských státech.

Debata České televize kandidátů na prezidenta 22. ledna 2022, Praha. Vlevo prezidentský kandidát Petr Pavel, vpravo kandidát na prezidenta a předseda politického hnutí ANO Andrej Babiš a uprostřed moderátor Martin Řezníček. (ČTK)

„Kandidáta na prezidenta přitom vůbec nezarazilo, že jde o závazek vůči spojencům v NATO. Když mu připomněli, že jde o závazek, jen prostě odvětil, že chce mír,“ dodává Gazeta s tím, že ve druhém kole českých prezidentských voleb stojí Andrej Babiš proti nezávislému kandidátovi Petru Pavlovi a většina kandidátů z prvního kola podpořila Pavla. O tom, že Babiš jakožto možný prezident v debatě řekl, že by v případě napadení spojenců nic nedělal, píše také ukrajinská tisková agentura Ukrinform.

Babišových slov využili také Rusové. Citovali jeho výroky o tom, že by jako prezident nechtěl pomoci Polsku nebo pobaltským státům, kdyby je Rusko napadlo. „Expremiér Česka Andrej Babiš zvolený do druhého kola prezidentské volby, která bude 27. a 28. ledna, zdůrazňoval, že je třeba mluvit o míru, a ne o válce,“ píše ruská propagandistická tisková agentura TASS.

Během debaty v České televizi se soupeřem v prezidentském klání generálem ve výslužbě Petrem Pavlem se Babiše ptali, jestli by například poslal vojáky na pomoc Polsku nebo pobaltským státům, čímž by Česko plnilo své závazky ke státům NATO. „Ne, opravdu ne. Myslím, že je třeba mluvit o míru. Říkám, že je to jen čistá teorie. Já chci mír, nechci válku. V žádném případě bych neposlal naše děti a děti našich žen do války,“ cituje Babiše TASS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články