Skandální praktiky na Hradě. Kvůli skartacím musejí padat hlavy

Eric Drooker

Pracovníci Kanceláře prezidenta republiky skartovali důležité dokumenty Bezpečnostní informační služby týkající se výbuchu ve Vrběticích. Mimořádná skartace stovek dokumentů proběhla koncem listopadu 2021 a nařídil ji hradní kancléř Vratislav Mynář. Podle Hradu byla omylem skartována i zpráva BIS, na což se přišlo náhodou poté, co se o dokument začala zajímat policie, která chtěla zjistit, zda se nedostal do rukou nepovolaných osob bez bezpečnostní prověrky. Pavel Žáček, který je předsedou bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny, v rozhovoru pro Týdeník FORUM vysvětluje, co se zaměstnanci Pražského hradu mohli snažit zakrýt a proč.

Utajovaná informace z ministerstva zahraničních věcí, která obsahovala důvěrné informace o situaci na Ukrajině a možném riziku konfliktu s Ruskem, dorazila na Pražský hrad podle webu 9. listopadu 2021. Ve stejný den ministerstvo doručilo do prezidentské kanceláře další dvě zprávy, které obsahovaly informace NATO k situaci v Iráku a detaily k debatě, jaký postoj zaujme Aliance k Číně. O měsíc později všechny tři zprávy Hrad během mimořádné skartace zničil.

Kancelář prezidenta republiky tvrdí, že vše bylo podle zákona. „Uvedené utajované dokumenty byly vyřízeny, prošly skartačním řízením, jejich obsah byl posouzen skartační komisí, která stanovila skartační lhůtu, a archivním dozorem. Dokumenty byly skartovány ve stanovené skartační lhůtě. Byla dodržena pravidla ochrany utajovaných informací,“ sdělil Vít Novák z KPR.

Lze podle vás hledat paralely mezi domovní prohlídkou, kterou provedla FBI v domě Donalda Trumpa a „mimořádnou skartací“ materiálů na Pražském hradě?
Já bych zde, možná překvapivě, určitou paralelu viděl. A to si jsem vědom obrovských rozdílů mezi administrativou české prezidentské kanceláře a Bílého domu, jejichž chod se ani neodvažuji srovnávat. Nicméně okolí amerického prezidenta má přesně stanoveno, co dělat, jak se chovat, a pokud se tím někdo neřídí, tak jsou federální orgány schopny tento režim vynucovat. U nás to tak bohužel není, jak nedávno potvrdilo i projednávání údajné mimořádné skartace na Hradě naším výborem pro bezpečnost. Oba případy se navíc zjevně dotýkaly utajovaných…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články