Skandální volba. Dráhy povede favorit ANO Nebeský

Nový ředitel ČD Václav Nebeský (Ministerstvo pro místní rozvoj)

Nový ředitel ČD Václav Nebeský | FOTO: Ministerstvo pro místní rozvoj

České dráhy mají nového generálního ředitele. Je jím politický náměstek ministryně pro místní rozvoj Václav Nebeský.  Potíž je v tom, že Nebeský je manželem autorky zprávy k dotacím Agrofertu, napsané v prospěch Andreje Babiše.

Olga Nebeská na ministerstvu pro místní rozvoj zodpovídala za odpověď České republiky na návrh auditní zprávy Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a holdingu Agrofert.

Poslanec ODS Stanislav Bláha upozornil na to, že Nebeský nemá pro funkci šéfa drah základní předpoklady.

Původně se do výběrového řízení na členy představenstva přihlásilo 32 kandidátů. Nebeský ve funkci nahradí Miroslava Kupce, který byl odvolán v červnu.  

Skupinu Českých drah tvoří osobní dopravce a nákladní ČD Cargo, dále také například Výzkumný ústav železniční, poskytovatel datových služeb ČD Telematika nebo poskytovatel ICT služeb ČD Informační systémy.

Společnost v pololetí vykázala zisk 441 milionů korun, což je meziročně o 179 milionů korun více. Skupina zaměstnává přes 23 500 lidí.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]