Skandální výroky Válkové jsou v rozporu s právním státem. Proč mlčí Pavel Zeman?

ČTK

Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) | FOTO: ČTK

Poslankyně hnutí ANO Helena Válková tvrdí, že jako advokátka disponuje informacemi, že bude trestní stíhání premiéra Babiše zastaveno. Její výroky bourají samotnou podstatu právního státu. Jak se k tomu postaví nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který zatím mlčí?

ČTK

Bývalá ministryně spravedlnosti Válková v rozhovoru pro DVTV (4. 12. 2018) v souvislosti s údajnými cílenými útoky na premiéra Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo zdůraznila, že „ctí právní stát“. Vzápětí ovšem svoje slova popřela.

Vím některé skutečnosti

„Pan kolega Faltýnek, tam už bylo trestní stíhání zastaveno. Je velká pravděpodobnost, že se tak stane i u Andreje Babiše. Teď jsem vázána mlčenlivostí, ale vím asi některé skutečnosti, které jsem se dozvěděla s výkonem mé profese, a nerada bych o tom hovořila do médií,“ uvedla v rozhovoru.

Mezi jejími slovy nemůže existovat větší rozpor. Exministryně spravedlnosti, dnes právní expertka ANO, tvrdí, že ctí právní stát. Na druhé straně veřejně prozradí, že ví o skutečnostech, ze kterých údajně může vyplývat zastavení trestního stíhání předsedy vlády v mimořádně citlivé kauze. Shodou okolností jejího šéfa, který ji už jednou odepsal, což některým zástupcům ANO nijak nepřekáží v jejich nekritické loajalitě.

Jak je možné, že advokátka, která nemá s probíhající živou trestní kauzou nic společného, disponuje takto závažnými informacemi? Odkud je má a proč se jimi zrovna v této době chlubí v médiích? Znamená to snad, že kolegyni v ANO manipulativně briefují Babišovi advokáti? To už nikomu nesdělí, vzhledem k předem deklarované mlčenlivosti.

V právním státě nepředstavitelné

Něco takového je v právním státě, kterým se Válková zaštiťuje, nepředstavitelné. Podobné výroky jsou na úrovni prohlášení obviněného premiéra, který tvrdil, že si u nás lze objednat trestní stíhání. Tehdy se okamžitě ozval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a důrazně se proti těmto výrokům ohradil.

archiv

Vedení státního zastupitelství, Pavel Zeman a vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, vykonávající dohled nad touto kauzou, zatím mlčí. Kdo jiný by se ovšem měl proti podobným praktikám ohradit? Jinak se potvrdí spekulace, že je státní zastupitelství pod politickým vlivem. Dnes tím hůře, pokud bude kauza skutečně zastavena, čemuž podle dosavadních vědomostí nic nenasvědčovalo. Dozorový státní zástupce ani dohled pražského vrchního státního zastupitelství stíhání premiéra Andreje Babiše nezpochybnili.

Nelze si v normálním světě představit advokáta, i když s mlčenlivostí, s informacemi ze živé kauzy, ke které nesmí mít přístup, jenž současně veřejně spekuluje o závěrech vyšetřování, které dosud neskončilo. Pokud tedy neblufuje, což ovšem na skandálních mediálních výrocích bývalé ministryně nic nemění.

Proč zrovna teď?

Proč s touto „zaručenou“ zprávou přichází Helena Válková zrovna teď? Možná jí nic jiného nezbývá, ale to je problém všech postav na šachovnici ANO, které si samy vybraly svoji roli. Pokud vševědoucí poslankyně současně na 90 procent předpovídá, že se novináři Seznamu dopustili trestného činu, vraťme se k meritu věci.

V tištěné verzi magazínu Neovlivní vyšel doplňující rozhovor s Andrejem Babišem mladším, který probíhal mailovou korespondencí, tedy už po natočení výbušné reportáže. Premiérův syn se v něm vrátil k okolnostem svého pobytu na Krymu.

Připomeňme, že 5. ledna 2018 poslal policii následující oznámení: „Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,“ stálo v mailu, kterým se chybně zabývala procesně nepříslušná Obvodní policie Praha 1. Následně případ odložila pouze na základě fotografie Babiše mladšího a jeho matky zaslané z Bratislavy, aniž oznamovatele únosu vyslechla.

Jak dlouho by ještě syn předsedy české vlády musel pobývat v cizím a nebezpečném prostředí východní Ukrajiny, kdyby neuvědomil policii? Takto ho musel odvést do Bratislavy jeho „pečovatel“ Protopopov. Neměl s ním dobré vztahy navzdory legendě premiéra Babiše, jak se řidič Agrofertu o syna skvěle staral a jezdil s ním na romantické výlety na Krym.

Psychicky mě týral

„Bylo to dlouhé,“ vyjádřil se junior k pobytu na Krymu s Protopopovem. „Pronajímal byty, držel mě v Sevastopolu a pak v Jaltě. Na okupovaný Krym mě vzal z Moskvy na ruské vízum. Bylo to nepříjemné, jít tam proti mé vůli. Pak jsme se vrátili do Evropy a já jsem byl na Slovensku. Pak jsem utekl do Švýcarska autobusem. Od té doby mám nového doktora a zbavil jsem se „pečovatele“, který mě psychicky týral.“

ČTK,

To nějak neladí s barvotiskovým příběhem šířeným propagandou ANO o poutavém vztahu dvou kamarádů, což junior potvrdil i následujícími slovy.

„Byl stále zaměstnaný jako můj pečovatel, i když jsme se vrátili do Bratislavy. Musel jsem proto odejít do Švýcarska. Jinak by můj život s ním pokračoval. Když jsem se pak dostal do Švýcarska, připojila se ke mně moje matka a do telefonu mu musela jasně říct, aby se ke mně nepřibližoval. Chtěl za mnou přijet. To on nakázal mně a mojí mámě, abychom pořídili tu fotografii. Pak to poslal do Prahy.“

Měli by to vysvětlit

Babiš junior zpochybnil i premiérovo zdůvodnění, proč byl odvezen na Krym. „Byl bych rád, kdyby vysvětlili, proč to udělali,“ odpověděl na otázku, zda se premiérův okruh něčeho bál. „Je to smutné, že můj advokát se mnou nikdy nekomunikoval a dělá jenom to, co chce můj otec. Já mám držet hubu, protože advokáta neplatím,“ postěžoval si s tím, že jeho zdravotní problémy jsou jeho bývalou ošetřující lékařkou Protopopovou záměrně zveličené, aby nemusel vypovídat.

Po osobním zákroku premiéra v Ženevě se junior odmlčel a znovu ho nemůže kontaktovat ani policie. Otec podle něj na jeho matku vykonává nátlak. Takové peripetie, které vyplavaly na povrch v posledních týdnech, nějak nekorespondují s deklarovanou jistotou Babišova aparátu, že kauza stojí na vodě, a proto exministryně Válková věští její odložení.

Jsme stále ještě v Evropě, nebo už kdesi na Východě, kde se nedobrovolně ocitl syn předsedy české vlády?

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner