
Zvláštní vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Keith Kellogg během návštěvy Polska 18. února 2025. FOTO: Profimedia.cz
FOTO: Profimedia.cz

Trumpův zvláštní vyslanec pro válku na Ukrajině Keith Kellog byl odsunut na vedlejší kolej. S odkazem na zdroje z administrativy amerického prezidenta to napsal bruselský web POLITICO. Osmdesátiletý Kellogg v Bílém domě sloužil i za první Trumpovy administrativy a byl bezpečnostním poradcem viceprezidenta Mikea Pencea.
„Kelloggova role je velmi diskutabilní,“ řekl webu POLITICO jeden z představitelů Trumpovy administrativy. „Není jasné, proč prezident v této věci neučiní konečné rozhodnutí. Už tak je tu příliš mnoho vyslanců, plus Witkoff, kteří se snaží hrát si na hrdiny ohledně ukončení války. Kellogg pokulhává a přispívá ke zmatku v tom, kdo co dělá.“
Někteří představitelé administrativy a republikáni blízcí Bílému domu to považují za zvěst o tom, že křídlo Trumpovy administrativy, které je skeptičtější k další podpoře Ukrajiny ze strany USA, je na vzestupu.
POLITICO připomnělo, že Keith Kellogg se nezúčastnil úterního jednání mezi Ukrajinou a Spojenými státy v Saúdské Arábii. Americkou stranu na jednání zastupoval ministr zahraničí Marco Rubio a poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Mike Waltz. Kelloggova nepřítomnost podtrhuje, jak byl podle některých představitelů Trumpovy administrativy i několika republikánských zahraničněpolitických expertů, kteří neformálně radí prezidentovu týmu, odsunut na vedlejší kolej.
Ukrajinská delegace v úterý v Džiddě při jednání se zástupci Spojených států souhlasila s americkým návrhem na 30denní příměří v bojích s Ruskem, s nímž nyní USA osloví v nejbližších dnech také Moskvu. Ministerstva zahraničí Ukrajiny a Spojených států v prohlášení po jednání oznámily, že USA obnovují vojenskou pomoc Ukrajině a Washington opět začne s Kyjevem sdílet své zpravodajské informace.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio po schůzce s ukrajinskými partnery zdůraznil, že nyní je na Moskvě, zda na nabídku příměří odpoví kladně, či nikoliv. Americký prezident Donald Trump uvedl, že doufá, že Rusko bude s návrhem na příměří souhlasit a že klid zbraní nastane v příštích dnech.
Prohlášení po schůzce zmiňuje také rychlé uzavření dohody o rozvoji ukrajinských nerostných zdrojů. Rozhovory byly první od nedávné veřejné roztržky mezi americkým prezidentem Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě.
Další představitelé americké administrativy však Kelloggovo odsunutí na vedlejší kolej popírají. „Prezident Trump využil talentu několika vysokých úředníků administrativy, aby pomohli dovést válku na Ukrajině k mírovému řešení. Generál Kellogg zůstává ceněnou součástí týmu, zejména pokud jde o rozhovory s našimi evropskými spojenci,“ řekl mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost James Hewitt.
Údajně také často hovoří přímo s prezidentem, „pro kterého pracuje a nepracuje pro nikoho jiného“. Kellogg začal pro Trumpa pracovat již v roce 2015, na rozdíl od většiny lidí zapojených do jednání. Další zdroj bruselského webu rovněž tvrdí, že Kellogg má nejlepší vztahy v administrativě s ukrajinským vůdcem Volodymyrem Zelenským, a poznamenal, že jejich vztah trvá již několik let.
Když prezident Donald Trump pověřil Keitha Kellogga funkcí zvláštního vyslance pro válku na Ukrajině, v Kyjevě a dalších evropských metropolích zavládla obrovská úleva, poznamenalo POLITICO. Kellogg je v očích ukrajinských příznivců NATO ve Washingtonu i mimo něj považován za zarytého jestřába vůči Rusku.
Podle některých zdrojů z administrativy amerického prezidenta Rubio a Waltz, kteří se z jednání v Saúdské Arábii vrátili s potenciálním průlomem ohledně prozatímního plánu příměří, zaujímají vůči Rusku podobný postoj a zachovávají si plnou důvěru prezidenta.