Škoda na ukrajinských lodích podle odhadu přesáhne 2 miliony dolarů. Nesou stopy rabování, popisují námořníci

Ministry of defense of Ukraine

Dělový člun Akkerman (U-174) | FOTO: Ministry of defense of Ukraine

Škoda, kterou Rusko způsobilo na ukrajinských lodích, ilegálně zabavených v Kerčském průlivu, Ukrajina předběžně vyčíslila částkou 2,3 milionu dolarů. Uvedl to zástupce Ukrajiny u mezinárodních organizací na Foru OBSE ve Vídni Igor Lossovskij.

Zmíněný ukrajinský diplomat podle serveru Ukrinform také dodal, že lodě jsou po návratu z Ruska zatím nepoužitelné. „Vzhledem k technickému stavu zbraní a lodí celkově nemohou být použity k zamýšlenému účelu,“ konstatoval s tím, že inspekce lodí ještě probíhá. Přesnou výši škody námořnictvo určí až po dokončení komplexního vyšetřování za účasti loďařů a dalších expertů.

Ukrajina OBSE popsala, že téměř všechny palubní zbraně a vybavení (ruční palné zbraně a střelivo, komunikační technika a další) buď chybějí, nebo jsou demontovány (námořní navigace, odpalovací rampa se střelami) a nefunkční. Navrácené lodě navíc nemají navigační vybavení, osobní zbraně ani střelivo, chybí i telekomunikační a navigační technika (s výjimkou části zastaralého vybavení) a další. „Dokonce i čerpadla na splašky, drenážní systémy v toaletních nádržích a další součásti systému kalové vody, kotle, součásti stropů, zásuvky a lampy byly demontovány,“ vyjmenoval Lossovskyj s tím, že všechny lodě „vykazovaly známky rabování.“ Malý obrněný dělostřelecký člun „Berďansk“ a remorkér  „Jana Kapu“ mají navíc i poškozený trup.

Loni 25. listopadu pluly dvě pancéřované ukrajinské lodě a remorkér z oděského přístavu do Mariupolu. Během plavby do ukrajinského remorkéru záměrně narazila ruská loď a poškodila ho. Při plavbě z Kerčského průlivu ruské lodě několikrát vystřelily a zajaly ukrajinská plavidla poblíž Kerčské úžiny. Celkem bylo na třech lodích 24 ukrajinských námořníků, z toho dva důstojníci ukrajinské tajné služby SBU. Tři Ukrajinci byli zraněni.

Rusko vrátilo plavidla půl roku po rozhodnutí Mezinárodního tribunálu z 25. května 2019. Mezinárodní soud pro námořní právo nařídil Rusku, aby pustilo ukrajinské námořníky a vrátilo zadržované lodě. Rusko mělo verdiktu dostát do 25. července 2019.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner