Skokan Janda: Udavači a fízlové si znárodnili ČSBS a připíjejí si na ruské ambasádě

Jakub Janda, poslanec ODS. (FB Jakuba Jandy)

Jakub Janda, poslanec ODS. | FOTO: FB Jakuba Jandy

Poslance ODS a bývalého skokana na lyžích Jakuba Jandu tlak Českého svazu bojovníků za svobodu nezastrašil. Svazu se nelíbila jeho slova na adresu ČSBS. Svaz proto podal trestní oznámení. Zabývá se jím nyní i poslanecká sněmovna. V krajním případě poslanci hrozí pokuta ve výši jednoho platu. Svůj postoj k ČSBS nijak nezměnil. Naopak, v rozhovoru pro deník FORUM 24 padla řada ostrých slov. Jako výraz solidarity sdílejí stovky lidí na sociálních sítích slova Jakuba Jandy, za která je teď „popotahován“. Ze známých osobností tak učinil například Mirek Topolánek, Petr Toman nebo Jan Hřebejk.

Co říkáte na stovky lidí, které se za vás postavily a na sociálních sítích sdílejí vaše slova, kterými jste pojmenoval ČSBS?

Moc si toho vážím a všem moc děkuji za podporu. Ohlas lidí je naprosto skvělý a ve mně to vzbuzuje opravdovou důvěru v občanskou společnost a reakce lidí potvrzuje, že toxické působení bývalých exponentů režimu není mrtvé téma a ideály humanismu, demokracie a svobody stále v lidech žijí. Chci také poděkovat a vyzdvihnout, jak se k věci postavil senát. Pan místopředseda Oberfalzer mne informoval, že žádný z místopředsedů senátu vzhledem k poslednímu dění již nebude navštěvovat akce ČSBS.

Máte obavy z postihu? Změnil byste na prohlášení „ČSBS je pofidérní spolek, adorující bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu“ dnes něco?

Ne. ČSBS je pofidérní spolek adorující StBáky, konfidenty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomoci vražd a sovětských tanků. Za těmi slovy si stojím a budu stát, i kdyby mě to mělo stát měsíční poslanecký plat. V minulosti lidé za svá slova umírali v lágrech, co je proti tomu poslanecký plat? Všem lidem, kteří zahynuli rukama komunistických katů, to dlužíme. Jak bychom měli obstát sami před sebou, pokud bychom přihlíželi vyznamenávání komunistických fízlů z rukou bývalých StBáků medailemi za svobodu a ještě (ta drzost) platit si to z veřejných peněz?

Budete se ČSBS a jeho směřování směrování dále věnovat?

Dokud půjde na tak podezřelý spolek jediná koruna z veřejných rozpočtů, tak ano. Až bude Svaz financován vlastní činností, tak není věcí poslanců mluvit do spolkového života. To jsem uvedl už v interpelaci na premiéra. Byť ten morální rozměr je samozřejmě naprosto nechutný.

Ano, sněmovna i přes výhrady některých stran ČSBS opět podpořila několika miliony ze státního rozpočtu. Nejvíce na tuto podporu paradoxně tlačili komunisté. Jak hodnotíte tento krok?

Je to amorální rozhodnutí, které nese rukopis KSČM a jejího tlaku na vládní poslance. Já se jako poslanec za takové rozhodnutí instituce, kterou zastupuji a které jsem členem, stydím.

Co je podle vás největším současným problémem ČSBS?

Jednoznačně jeho vedení. Tady bych chtěl říci, že ve Svazu je spousta lidí s velmi silným morálním kreditem a stovky řadových členů, kteří pečují o památníky a naše historické dědictví. Určitě bych proto nechtěl, abychom odsuzovali celý svaz jako takový. Tím problémem je pan předseda Vodička – agent komunistické veřejné bezpečnosti s krycím jménem Josef a normalizační člen KSČ, je to pan místopředseda Andres – nadporučík vojenské kontrarozvědky, která byla přímou součástí StB, členové vedení, jako je pan Minář, který je napojen na spolky nekriticky obdivující Stalina.  Tito bývalí exponenti režimu, vesměs udavači a fízlové, si Svaz znárodnili, vyhnali z něj názorové oponenty a za přítomnosti podivných lidí si připíjejí šampaňským na ruské ambasádě nebo na ústředí KSČM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]