Škola se omluvila, že žákům nabídla rasistický oběd. Problémem byl meloun

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ke zvláštní situaci došlo v americké obci Nyack nedaleko New Yorku. Zdejší škola se totiž omluvila, že v první den měsíce černošské historie podávala žákům oběd s „rasistickým podtextem“. Studentům se podávalo smažené kuře, vodní meloun a vafle, napsal deník The Guardian

Spojování melounů s černošským obyvatelstvem ve Spojených státech sahá do dob zrušení otroctví. Tehdy černoši začali pěstovat a prodávat vodní melouny, které se staly symbolem jejich svobody. Běloši, kteří vystupovali proti zrušení otroctví, pak používali narážky na melouny ke znevažování černošského obyvatelstva, citoval The Guardian vyjádření Národního muzea afroamerické historie a kultury.

(FORUM 24)

Studenti školy v Nyacku měli původně dostat k obědu 1. února sýrový steak, brokolici a ovoce. U dodavatele ovšem nastal problém a tak muselo dojít ke změně dodaného jídla.

„Nabídnout kuře a vafle s vodním melounem jako dezert v první den měsíce černošské historie bylo necitlivé,“ uznal nyní ředitel školy David Johnson s tím, že jídlo, které dodavatel nabídl, posiluje negativní stereotypy týkající se afroamerické komunity.

Svou část viny si uvědomuje i firma Aramark, která má na starosti dodávky jídla do školy v Nyacku. „Situace ve škole byla naše chyba. Něco takového se nikdy nemělo stát,“ napsal mluvčí společnosti v prohlášení.

Incident z 1. února ale není prvním případem, kdy se firma Aramark stala terčem kritiky kvůli předpokládanému rasismu, píše list The Guardian. V roce 2018 dostali studenti na Newyorské univerzitě jako součást oběda u příležitosti měsíce černošské historie vodu s melounovou příchutí, připomněl list. Poté, co představitelé univerzity na případ upozornili, propustila firma Aramark několik zaměstnanců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články