Školy neotevřou několik týdnů. Hamáček oznamuje vládní opatření na twitteru

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (ČTK)

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: ČTK

Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček onemocněl koronavirem. Také proto se neúčastnil pondělní tiskové konference vlády (na rozdíl od Andreje Babiše, kterému jeho PR tým poradil, že veškeré nepříjemné věci musí oznamovat Roman Prymula). Jenže Hamáček místo toho začal odepisovat lidem na twitteru, a tak se dozvídáme novinky z vlády, aniž by je sama vláda oficiálně oznámila.

Nejrpve se tak stalo k věci, která velmi trápí mnoho občanů – k zavřeným školám. „Vláda zakazuje chodit v noci ven, ale zda a kdy budou děti chodit do škol, to se odbyde, že snad rozhodne na konci týdne. Takhle to prostě nemůže být. Ať vláda jasně řekne: situace je špatná, školy budou třeba ještě x týdnů zavřené. Lepší říkat i nepříjemnou pravdu, než mlžit,“ napsal primátor Plzně Martin Baxa (ODS).

FORUM 24 (archiv)

A co na to Hamáček? „Ano, situace je špatná a školy budou ještě několik týdnů zavřené…“ napsal. Na tiskové konferenci, na níž ministr zdravotnictví Prymula s ministrem průmyslu, obchodu a také dopravy Karlem Havlíčkem sdělili, že vláda zavádí například noční zákaz vycházení, že maloobchody budou v neděli zavřené a že ruší výjimky pro některá konkrétní odvětví, se přitom o školách vůbec nemluvilo.

Dodejme, že zůstala otevřená květinářství, což je oblast, v níž mj. podniká i premiér Andrej Babiš. Nejspíš opět náhoda – jako na jaře. Omezeny budou také farmářské trhy, a to zejména kvůli zmanipulované fotce z pražské Náplavky, kterou použil Babiš ve svém Čau lidi a která poté vyšla na titulní straně jeho Lidových novin. Tak to bylo několik poznatků k té údajně lepší vládní komunikaci. Vy snad máte pocit, že se cokoli od jara zlepšilo?

Při sledování stále rostoucí křivky počtu nakažených člověka logicky napadne, z jakého důvodu ještě stále nebyl vyhlášen stejně přísný lockdown, jaký jsme mohli sledovat v Izraeli, kde nyní nastoupili naprosto opačný trend a nemocných zásadně ubylo. Hamáček to vysvětlil twitterovému uživateli jménem Velký vizionář. Prý pro podobné rozhodnutí „není ve vládě většina“.

István Léko. Přítel Andreje Babiše a bývalý šéfredaktor Lidových novin (ČTK)

Takže si to shrneme. Vláda měla mít v pondělí tiskovou konferenci ve čtyři hodiny odpoledne, ta se nakonec uskutečnila po deváté hodině večer. Prostor pro dotazy nedostali zdaleka všichni akreditovaní novináři, jak upozornil například redaktor Aktuálně.cz Radek Bartoníček. Zástupci ČSSD jsou nejspíš stále v izolaci, Babiš se do ní odebral dobrovolně, aby nemusel být tím, kdo na kameru říká nepříjemné věci. No a pak se probudí ministr vnitra a detaily šíří na twitteru.

Opravdu si ještě někdo myslí, že s touhle vládou to můžeme vyhrát? Někdo ano – Hamáček! Odepsal totiž také novináři Filipu Horkému, který uvedl, že všechno musíme zvládnout navzdory této vládě. „Filipe, jakkoliv si říkám o totální flame, tak se bojím, že tohle je největší chyba dneška, za kterou strašně zaplatíme. Tahle krize se nedá zvládnout ‚navzdory‘ vládě. To prostě nejde. A nijak nezpochybňuji lví podíl a odpovědnost vlády za aktuální situaci, ale to zpochybňování čehokoli jakkoli bude průšvih,“ napsal Hamáček.

Lví podíl známe všichni. Průšvih ale způsobí něco úplně jiného. Například to, že vládní opatření mají asi takovou logiku, jako kdyby je vyhlašovala Babišova astroložka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]