Školy už znovu nezavřeme, další lockdown nebude, slibuje Andrej Babiš

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/AP/Petr David Josek

I když laboratoře v úterý v Česku odhalily bezmála 600 nově nakažených, což je nejhorší výsledek od konce května, premiér Andrej Babiš (ANO) přesto ve středeční předvolební debatě prohlásil, že další lockdown v Česku nehrozí a ve hře není ani opětovné uzavírání škol. Zároveň tepal opozici a poukázal na to, že jednotlivé strany se mu prý bojí postavit sólově, takže se musely spojit do koalic.

„Uzavření škol nehrozí. Ohniska jsou sice i v nich, ale také třeba v domovech důchodců, na táborech. Teď hlavně musíme přesvědčit další lidi, aby se naočkovali, to je důležité,“ řekl Babiš v diskuzi na iDnesu. Zároveň prohlásil, že žádné další lockdowny v Česku nebudou, musíme se prý s covidem naučit žít. „Řešením je očkování, musíme to zvládnout i bez lockdownu,“ má jasno předseda vlády. Jak lidi k vakcinaci více motivovat, ale konkrétně neřekl. Vzápětí zkritizoval opozici, která podle něj „jako jediná v Evropě“ pandemii zneužila.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Babiš také slíbil, že Česko bude i v budoucnu podporovat výrobu aut se spalovacími motory a odmítl plánovaný zákaz jejich prodeje v Evropě od roku 2035. „Za tím jsou zelení fanatici z europarlamentu, součástí toho jsou i Piráti, kteří nezvládnou ani dopravu v Praze. Mít auto a k němu milion kabelů je nesmysl, dotace na elektroauta dávat nebudeme, dneska jsou to luxusní vozy, které si běžní lidé nemohou dovolit,“ hřímal Babiš.

Zároveň se ovšem nebál zabrousit ani do okruhu vojenských a bezpečnostních otázek. „Musíme se zamyslet, jestli má NATO zůstat jen obrannou aliancí, jestli nemá na teroristy i útočit. Oni nás přece chtějí zabít, proč tedy neútočíme? Nás se dotýkají ty teroristické útoky, ta nelegální migrace, Amerika je daleko,“ zamyslel se Babiš.

A kdo bude podle něj příští premiér? „To já nevím, koho si zvolí lidi. V krajských volbách se všichni spojili proti nám, teď museli vytvořit koalice dvou a tří stran, sami se nám nepostaví. Zneužívají naše hesla, vizuály. Já ale nechci kontroverzi, snažím se být nekonfliktní,“ postěžoval si závěrem předseda vlády na opoziční strany.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články