Skopeček zkritizoval policejní bavoráky. Tak by se dalo šetřit, vzkázal Schillerové

Jan Skopeček, místopředseda poslanecké sněmovny a ekonomický expert ODS (ODS / se svolením autora)

Jan Skopeček, místopředseda poslanecké sněmovny a ekonomický expert ODS | FOTO: ODS / se svolením autora

Slovní přestřelka mezi ekonomickým expertem občanských demokratů Janem Skopečkem a končící ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) neskončila ani po závěru nedělní Partie, kde se spolu oba politici střetli. Skopeček šéfku státní kasy ve vysílání označil za nejhorší ministryni od roku 1918. O pár dní později pak na sociální síti uvedl jako příklad špatného hospodaření státu nákup 70 policejních vozů BMW pro dohled na dálnicích.

Ministryně financí si krátce po účasti v nedělní Partii na televizi Prima postěžovala, že se od Skopečka nedozvěděla, kde chce budoucí vládní pětikoalice ušetřit ve státním rozpočtu 100 miliard korun. „Ani v dnešní Partii jsem se nedozvěděla, kde chce pětikoalice pro příští rok ušetřit byť jedinou z avizovaných 100 miliard úspor,“ napsala v neděli šéfka státní kasy na sociální síti.

Eric Drooker

Skopeček na její slova pak reagoval až ve středu, kdy jako příklad rozhazování vlády Andreje Babiše (ANO) zmínil nákup policejních aut. „Ministryně Schillerová ode mě chtěla nedávno v Partii slyšet, kde si představuju, že by se dalo ve výdajích státu šetřit. Víte, že policie kupuje pro dálniční hlídkování 70 bavoráků řady 5 v nejvyšší výbavě? Tak já jen, jestli by si nemohli hrát na Kobru 11 třeba v superbech,“ vzkázal ministryni na twitteru poslanec a ekonomický expert občanských demokratů.

Na slova Skopečka okamžitě reagovalo velké množství uživatelů. Někteří nechápali, jak by nákup levnějších aut pro policii snížil vládou navrhovaný astronomický schodek státního rozpočtu o 100 miliard.

„Nikde nepíšu, že se sedmdesáti bavoráky vyřeší 100 miliard. Dokonce si myslím, že policie má mít k dispozici i super rychlá auta. Jen mi přijde v době nutných úspor nákup sedmdesáti vozů BMW prostě trochu moc,“ vysvětloval následně Skopeček.

Jejich revírem je Česká republika

Slovy o populární seriálové Kobře 11 zřejmě Skopeček ve svém tweetu narážel na příspěvek ministryně Schillerové z dubna tohoto roku. „Jejich revírem je Česká republika. Jejich tempo vražedné. Jejich protivníci jsou daňoví podvodníci, organizovaní zločinci a pašeráci. Kolegové z daňové Kobry pracují ve dne v noci. Přestože o nich zatím nebyl natočen akční seriál jako o kolezích z německých dálnic, tak respekt,“ napsala tehdy ministryně na twitteru.

Nejhorší ministryně od roku 1918

O státním rozpočtu už Schillerová se Skopečkem vedli debatu přímo v nedělní Partii. „Chceme šetřit na provozních výdajích. Když se podíváme na neinvestiční nákupy ministerstvem, tam se dají ušetřit desítky miliard. Vláda schválila obrovský deficit, ale až budeme mít finance k dispozici, tak za ODS se budeme ke 100 miliardám hlásit,“ popisoval ekonomický expert občanských demokratů plán na snížení schodku státního rozpočtu.

Tomáš Etzler (Martin Pekárek, se svolením autora)

„Budete muset sáhnout na důchody, platy státních zaměstnanců nebo sociální dávky,“ opáčila šéfka státní kasy. „Paní ministryně navrhuje cestu do rozpočtové propasti. Nechci, aby moji vnuci platili dluhy paní Schillerové jen proto, že je to nejhorší ministryně od roku 1918. Zvýšila státní dluh z 1,6 bilionu na 3 biliony,“ reagoval Skopeček.

„Hádáme se půl hodiny o úsporách a tato budoucí koaliční vláda začne tím, že zvednou počet místopředsedů, aby strana se čtyřmi poslanci měla tři ministry a místopředsedu a šéfa klubu,“ pokračovala Schillerová v kritice možné budoucí vlády koalice SPOLU a Pirátů se Starosty. Skopeček ministryni financí následně připomněl, že podle médií využívá placeného fotografa pro své sociální sítě a státní byt v blízkosti nejdražší ulice v Praze a České republice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]