Škromach viní ze své prohry politiku ČSSD, vládu i Haška

skromach.cz

Zdeněk Škromach (vlevo) na selfii s poslancem za ČSSD a hercem Vítězslavem Jandákem | FOTO: skromach.cz

Místopředseda horní komory Parlamentu Zdeněk Škromach (ČSSD) si myslí, že svůj senátorský mandát neobhájil i kvůli tomu, že je svázaný s politikou ČSSD a její činností na vládní či krajské úrovni. Řekl to v dnešním pořadu Kauza dne rádia Impuls, které patří vicepremiérovi Andreji Babišovi. Připustil také, že by se mohl ucházet o prezidentskou funkci, ale ne v nejbližších volbách, které by se měly konat v lednu 2018.

Škromach Impulsu řekl, že nechce hledat viníky své prohry všude kolem. „Ale roli určitě hrálo to, že jsem velmi svázaný s politikou sociální demokracie, čili to, co se odehrává ve vládě, na kraji. Nakonec dvě volební období Michala Haška jako hejtmana taky neslo svoji odpovědnost. Ale nevyšlo to, jde se dál,“ řekl.

Někdejší ministr práce prohrál v Hodoníně se starostkou Ratíškovic Annou Hubáčkovou (za KDU-ČSL), které dalo hlas 67,8 procenta voličů. Podle Škromacha jde o složitý senátní obvod, ve kterém dosud nikdo svou pozici neobhájil. Nepředpokládá, že by se chtěl vrátit do politiky příští rok ve sněmovních volbách.

Sociálnědemokratický politik naopak nevyloučil to, že by se mohl v budoucnu ucházet o post prezidenta. Ovšem ne v nejbližších volbách, kdy bude patrně obhajovat funkci jemu blízký prezident Miloš Zeman. „Určitě jo, když vidím všechny ty uchazeče, kteří se postupně objevují, tak bych nemusel být tak neúspěšný,“ věří si Škromach.

Nemyslí si, že mu mohla při volbách uškodit účast na takzvané lánské schůzce, na které po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 několik vysoce postavených členů ČSSD jednalo se Zemanem o sesazení současného premiéra Bohuslava Sobotky z pozice lídra strany a týmu vyjednavačů o vládě. Lidé se podle Škromacha zajímají o jiná témata.

Politické funkce zastává Škromach od roku 1996, kdy se stal poslancem. Toto místo vyměnil před šesti lety za křeslo senátora. Čtyři roky také řídil ministerstvo práce a sociálních věcí, krátce byl i ministrem zdravotnictví. V roce 2005 se neúspěšně ucházel o křeslo předsedy ČSSD. Po 20 letech bude nyní bez politické funkce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner