Skvělá premiéra ministra Síkely v parlamentu. Vyškolil dva exministry

Jozef Síkela (STAN / se svolením autora)

Jozef Síkela | FOTO: STAN / se svolením autora

V ovzduší konečného uvolnění po vyjádření důvěry vládě a po návratu k normálním pracovním povinnostem by rozhodně nemělo zapadnout vystoupení ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely. V parlamentní diskusi, ač v ní vystoupil poprvé v životě, se mu totiž podařilo vtipně usadit dva exministry: Alenu Schillerovou a Karla Havlíčka, kteří se chlubili svými úspěchy.

Jak sám na úvod svého vystoupení prohlásil, chtěl hovořit až na konci, aby shrnul veškeré výhrady opozice, které se týkají jeho resortu, a odpověděl na ně. Ale protože byl v diskusi několikrát zmíněn a vyzván, zareagoval již po vystoupení exministrů Schillerové a Havlíčka, přestože měl již „asi osm stran poznámek“.

Jeho následné vystoupení pak trochu připomínalo Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru, kterou založil sluha Saturnin v geniálním humoristickém díle Zdeňka Jirotky. Jen se na pravou míru neuváděly zápletky pofiderních románů s nádechem červené knihovny, ale informace zaznívající od bývalých členů nejvyššího vedení naší republiky.

()

Takže nastupující ministr například vysvětlil, že Česká národní banka opravdu není jedinou bankou, která navyšuje úroky. Stejně postupují její „sestry“ v Polsku, Maďarsku, Rumunsku či Norsku.

Zvláštní pozornost pak věnoval dluhopisům, které byly prezentovány jako produkt Aleny Schillerové. Trpělivě vysvětlil, že historie tohoto finančního nástroje je velice dlouhá. Objevil se již v době alexandrijské, tedy asi 300 let před naším letopočtem. A jak Jozef Síkela poznamenal, sám „byl u emisí desítek dluhopisů pro různé vlády včetně stoletého dluhopisu pro město Vídeň, a nikdy si netroufl označit ten produkt jako svůj“.

Opravil i bývalými členy vlády používané spojení, že „našli peníze“. Podle Síkely lze peníze možná nalézt v lese či na zastávce autobusu. „Vy jste žádné peníze nenašli, vy jste si je půjčili a zadlužili jste tento stát ještě víc, zadlužili jste naše děti,“ oslovil bývalou vládu nastupující ministr.

Jeho vtipné a věcné vystoupení našlo řadu příznivců na sociálních sítích. Za všechny připomeňme snad jen reakci komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka, který to lapidárně shrnul: „Tohle byla premiéra roku.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]