Skvostná Klausova myšlenka: Dezinformace neexistují. A Země je nejspíš placatá

repro ČT

Václav Klaus | FOTO: repro ČT

Exprezident Václav Klaus je velmi, ale velmi dotčen, že ho na stránkách ministerstva zdravotnictví zařadili mezi autory výroků, které slouží k podpoře „dezinformací a konspiračních teorií“. Zařadili ho tam zcela správně. Svými posledními výroky potvrdil, že právě on by tam měl být uveden a ještě by jeho jméno měli podtrhnout barevnou vlnovkou.

Klaus napsal dopis ministru zdravotnictví Janu Blatnému. Dožaduje se, aby jeho jméno bylo z výše zmíněného seznamu vyřazeno. Mimo jiné se tam dočteme: „Odstraněno nebylo. Došlo pouze k velmi neseriózní změně nadpisu této části stránek Vašeho ministerstva. V původní verzi, na kterou jsem reagoval, bylo jejím nadpisem „Známé osobnosti často propagují dezinformace“ (s tím, že za tyto osobnosti jste označovali epidemiologa prof. Berana a mne). V nové verzi se po mém protestu objevil nadpis „Výroky známých osobností jsou zneužívány pro propagaci dezinformací“. Nejdříve jsem tedy dezinformace „propagoval“, později byly mé výroky „zneužívány“. Obojí je nesmysl. Mimo jiné není nijak argumentováno, kdo, kdy, jak a které mé výroky eventuálně zneužíval…

archiv

Zásadně odmítám a za nepřijatelné považuji používání účelového slova dezinformace. Nic jako dezinformace neexistuje. To je pouze módní pojem naší a evropské současnosti. Ve skutečnosti jde o legitimní, jakkoli protichůdné či odůvodněné názory a postoje lidí, odrážející přirozeně vznikající odlišné úhly pohledu.

Slovo dezinformace je výrok užitečný pro totalitní společnost, v níž existuje jen jedna povolená pravda, a všechno další je dezinformací, jejíž formulování a rozšiřování je namířeno proti základům této totalitní společnosti. Slovo dezinformace proto nemůže být součástí debaty o pravdě a nepravdě. Samo o sobě nemá smysl. Jeho užívání v našem dnešním kontextu je v podstatě akceptací konspiračních (či spikleneckých) teorií, které sugerují veřejnosti, že je obětí organizované dezinformační kampaně.“

Tenhle blábol myslí skutečně vážně?

Pokud je myšlenka, že žádné dezinformace neexistují, vrcholem badatelského úsilí Institutu Václava Klause, tak se skutečně Klaus (nebo třeba analytik Jindřich Forejt) moc nevyznamenali.

Podívejme se tnapříklad na to, co píše server Euvsdisinfo.eu. (Klaus a spol. se tam nejspíš nedívají, protože jsou tam v názvu písmena EU, tak to nemá takovou hodnotu, jako kdyby to byl TASS, Sputnik, RT a Parlamentní listy.)

Dočteme se tam:

Pokud jde o probíhající debatu o zavedení jasně odstíněných definic pro různé druhy nepravdivých, zavádějících a potenciálně škodlivých informací, tato zpráva bude vědomě odkazovat na dezinformace, které „odkazují na nepravdivé informace, které jednotlivci šíří bez úmyslu uvést je v omyl, ačkoli účinky takových dezinformací mohou být stále škodlivé“ a dezinformace, které popisují „prokazatelně nepravdivý obsah, který je vytvářen, prezentován a šířen pro hospodářský zisk nebo pro úmyslné klamání veřejnost a může veřejnosti způsobit újmu“. Ty jsou často součástí operací s informačními vlivy, které odkazují na koordinované úsilí domácích nebo zahraničních aktérů  ovlivnit cílové publikum za použití řady klamavých prostředků, včetně potlačování nezávislých informačních zdrojů v kombinaci s dezinformacemi.

repro video: Facebook

Jestliže v dřívějších sledovaných obdobích prokremelská média zpochybňovala kroky EU a solidaritu v reakci na COVID-19, nyní se hlavní výklad přesunul k vakcínám. Konspirační narativy, jako že virus je laboratorní výtvor nebo nástroj globalistických elit k ničení ekonomické zkázy, se během celého léta vytrácely. Nahradila je triumfální vyprávění o ruské vakcíně Sputnik V. Prokremelská média volají po vakcíně Sputnik V pro publikum různých jazyků, občas nepravdivě tvrdí, že má silnou mezinárodní podporu, a obviňují Západ z pokusů sabotovat vakcínu Sputnik V z politických a ekonomických důvodů.

Západním výrobcům vakcín se otevřeně vysmívají mnohojazyčná ruská státem kontrolovaná média, mimo jiné kvůli vývoji „opičí vakcíny“ (jak někteří výrobci používají šimpanzí virální vektor). V některých případech to vede ke konspiračnímu narativu, že vakcína „udělá z lidí opice“.

Aby ruská státem kontrolovaná média oslovila domácí publikum, používají podobné narativy jako pro publikum v zahraničí: podle nich Čína a Rusko zvládají pandemickou situaci lépe než členské státy EU nebo Ukrajina, s bezpečnými a účinnými vakcínami v pokročilém stadiu vývoje, které jsou vyhledávány jinými zeměmi.

V Evropě prokremelská média aktivně zesilují hlasy proti lockdownovým opatřením. V Itálii prokremelská média vytrvale zesilují místní hlasy, které označují vládní strategii zvládat druhou vlnu infekcí za nesmyslnou, včetně tvrzení, že nošení masek je zbytečné. Prokremelská média rovněž označila omezení ohledně COVID-19 za „výsledek bizarní psychózy a kolektivní paranoie“. Sputnik zároveň pravidelně zveřejňuje aktuální informace o úspěšnosti ruské vakcíny. V Německu RT také zesílila hlasy zpochybňující hrozbu COVID-19 a zpochybňující testování a nošení masek. Videorozhovor RT s místním lékařem, který vyjadřuje takové názory, byl zhlédnut více než milionkrát. Existuje riziko, že dezinformace související s COVID-19 mohou narůstat, protože Evropa prochází novými lockdowny.

Pokud by tam někomu chyběly konkrétní příklady, najde je v odkazech v původním textu.

Klaus se také dožaduje: „Zajímavé je, že bez jakékoli citace říkáte, že byl můj „výrok využíván k podpoře šíření nepravdivých informací“. Který můj výrok?“

Můžeme Klausovi pomoci. (Pokud to má ještě smysl). On pořád něco zavádějícího vykládá, tak to není problém. Tak třeba na Parlamentních listech 16. prosince 2020 čteme:

„‚Nevěřím dnešnímu PSU, což je naprostá hříčka, která se s námi hraje tímto ukazatelem. Ten je zneužíván, ač je naprosto nesmyslný. PES je nesmysl, absurdita a snůška věcí, které nejsou sečítatelné. Je to sčítání hrušek s jablky. Jak se tam všechno sečítá, jaké se těm věcem dávají nám neznámé váhy, to je nedůstojná věc‘… Následovalo několik novinářských dotazů. Včetně toho, jak exprezident prožije Vánoce. ‚V souladu s dnešním režimem bych měl říct, že Vánoce prožiju v roušce, ve skafandru, nebudu vycházet z místnosti a budu si dávat maximální pozor, aby mě nikdo nenakazil. To je taková režimově a politicky korektní odpověď,‘ reagoval Klaus s tím, že testování na koronavirus není testováním, zda je člověk zdráv či nemocen. ‚Je to testování na přítomnost nějakého ždibíčku jednoho viru, který se jmenuje SARS-CoV-2, a není to žádný výrok o nemoci covid-19, jestli tomu laicky dobře rozumím. Někteří odborníci se ale tváří, že tomuto malému rozdílu nerozumí. Jestli nám pánové ve vedení státu dovolí, doufám, že budu bez roušky a bez helmy lyžovat,‘ doplnil exprezident Klaus.“

Tento myšlenkový výkon není třeba komentovat.

Jen nám vrtá hlavou, když žádné dezinformace neexistují, proč Klaus, laureát Puškinovy ceny udělené V. V. Putinem, návštěvník sedánky agenta KGB Jakunina na Rhodosu, tak protestuje, když o něm někdo něco napíše. To už pak nepatří do kategorie „legitimní, jakkoli protichůdné či odůvodněné názory a postoje lidí, odrážející přirozeně vznikající odlišné úhly pohledu“?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner