Slaboch Sobotka mlží kolem vyhození ministrů. Seznam přitom zřejmě má

ČTK

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Bohuslav Sobotka opět ukázal, jak se chová premiér, který se za každou cenu chce udržet na svém postu a udělá pro to maximum. Minulý týden přišel s nápadem, že bude provětrávat stranické struktury a zbavovat se unavených ministrů vlády, kterou ve skutečnosti neřídí, a pouze sleduje, co se ve Strakově akademii pod taktovkou Andreje Babiše děje. Dnešní premiérova schůzka s Milošem Zemanem měla odtajnit Sobotkův „seznam nechtěných“, ale předseda vlády couvl a znovu mluví pouze nekonkrétně.

Němeček, Marksová a Dientsbier, trojice ministrů, pod kterými se výrazně kýve židle, a jejich stranický i vládní šéf se je chystá hodit přes palubu, dnes očekávala sdělení, jak dlouho ještě budou chodit do svého úřadu. Zaručenou informaci přinesl server Aktuálně.cz a očekávalo se pouhé Sobotkovo potvrzení jeho plánu na oživení skomírající ČSSD.

Místo rázného, ačkoliv nepochopitelného gesta, však přišla klasická sobotkovina. Mlžení, výroky o nutných změnách a náznak přiznání, že k vyhazování dojde po konzultaci s prezidentem Zemanem, to byly jediné výsledky celé schůzky v Lánech. Řeči o tom, že sociální demokraté nebudou směřovat zpět k politice svého bývalého předsedy a současné hlavy státu, tak pozvolna ztrácí na důvěryhodnosti a dnešní audience u Zemana je dalším signálem o Sobotkově bezradnosti.

Velkolepá prohlášení berou za své a blížící se volba předsedy ČSSD musí tomu současnému nahánět husí kůži. Hejtman Zimola má nakročeno k radikálnímu útoku na nejvyšší funkci v partaji a slabý Sobotka zkouší cokoliv, aby jeho potenciální úspěch odvrátil. Pokud se však uchýlí k odvolávání ministrů, kteří jsou nepohodlní buď Zemanovi nebo Babišovi, jeho konec ve vrcholné politice je neodvratný a vinu na něm nese pouze Sobotka sám.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner