Slabý Hamáček bude slabým předsedou ČSSD. Babiš se raduje

Jan Hamáček (Zbyněk Pecák)

Jan Hamáček | FOTO: Zbyněk Pecák

Premiér Andrej Babiš dostal to, v co doufal. Slabého předsedu ČSSD – podobně slabého, jako byl Bohuslav Sobotka – a ještě takového, který nemá špatný vztah s prezidentem Milošem Zemanem. Jan Hamáček nezískal žádný silný mandát.

Není to taková výhra, jakou by byl pro duo Babiš-Zeman Jiří Zimola, ale radovat se nemůže nikdo, kdo doufal, že se sociální demokracii podaří povstat z povolebního bahna a hlavně že nepoklekne před Babišem.

Volba předsedy sociální demokracie je zjevně spíše dočasným krokem a bude se čekat na běžný sjezd v roce 2019. Tam by se mohla konečně najít nová osobnost – za všechny jmenujme například Josefa Středulu –, která by se postavila Hradu, Babišovi, ale zejména by reprezentovala to, co voliči ČSSD ztratili a co teď hledají u ANO nebo SPD.

Je smutné, kam se nejstarší politická strana v Česku dostala, protože každá demokracie potřebuje silnou a kvalitní levici. A je vůbec otázkou, zda ČSSD vydrží pohromadě, protože některé proudy v ní jsou opravdu rozhádané a Hamáček je sice kompromisem, ale rozhodně ne silným lídrem.

Jedna věc je ale jasná: Pokud ČSSD poslechne Miloše Zemana, vlísá se Babišovi a nebude za to ani nic chtít, je to její konec, i kdyby se předsedy stali všichni dnešní kandidáti najednou. A to ostatně Zeman chce, protože zafungoval jako Babišův velvyslanec.

Rozklad demokratických stran a tím i demokracie úspěšně pokračuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]