Šlachta, Nečasová a odposlechy. Časovaná bomba české justice, která musela bouchnout

Petr Nečas a Jana Nečasová (Nagyová)  (ČTK)

Petr Nečas a Jana Nečasová (Nagyová) | FOTO: ČTK

Nejvyšší soud označil za nezákonné odposlechy v kauze Jany Nečasové, uvedla Česká televize. Nepoužitelné jsou další odposlechy z kauz, které spustil zásah Šlachtova ÚOOZ na Úřadu vlády v červnu roku 2013 a které přispěly k pádu kabinetu Petra Nečase. Co to bude v praxi znamenat?

Je čas si říct, co bude velmi pravděpodobně následovat. Obhájci Jany Nečasové stáhnou dovolání, kterým se bránila proti podmínce v kauze údajného zneužití vojenských zpravodajců, a podají žádost o obnovu řízení. Vzhledem k tomu, že se nezákonností odposlechů objevily nové skutečnosti, měla by být obnova povolena.

Ivan Trojan (Roman Černý)

Pak bude na státním zástupci, aby posoudil, zda kromě odposlechů má nějaké jiné důkazy (zde si dovolíme lehce zapochybovat), a vystavěl na nich obžalobu. V opačném případě by měl buď sám zastavit stíhání, nebo to udělá soud.

V rovině policejní očekáváme zastřelení se před nastoupenou jednotkou nebo aspoň strhání plukovnických výložek.

V politické rovině je situace obtížná. Je všeobecně známo, jak silně kauza přispěla ke změně politických poměrů v zemi. Někteří lidé dodnes hovoří o prokurátorském puči a s jistou nadsázkou se tomuto příměru dá rozumět. Se stejnou nadsázkou se nabízí anulování voleb v roce 2013 a 2017, což je samozřejmě fikce. Co je ovšem potřeba zdůraznit, Jana Nečasová je nejspíš nevinná, neboť o její vině rozhodly soudy na základě nezákonných důkazů. Tak to v právním státě chodí.

HlídacíPes.org při svém mapování úbytku občanských svobod v posledních pěti letech opakovaně upozornil na problematické odposlechy v řadě kauz včetně této. Nynější rozhodnutí Nejvyššího soudu je de facto krok proti takzvanému velrybaření – tedy metodě, kdy jsou odposlechy povoleny na jinou trestnou činnost, než pro kterou je nakonec podána obžaloba. Vedlejším mechanismem jsou pak pokusy používat pořízené odposlechy napříč kauzami, pořídíme v jedné, použijeme v jiné – i proti tomu se již soudy, i když s mnohaletým zpožděním, začínají vymezovat.

U nynějšího nálezu Nejvyššího soudu se nabízí klíčová otázka: Proč tak pozdě? Jak je možné, že nezákonnost odposlechů nevyšla najevo už během hlavních líčení? Sedm let je dlouhá doba, což nejlépe ilustruje stav české politiky a to, kam se i s přispěním nezákonně vedených kauz posunula.

Odposlechy v kauze Nagyová byly časovanou bombou, která dřív nebo později musela vybuchnout.

Text zveřejňujeme s laskavým svolením HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články