Šlachta se kvůli novému šéfu policie pustil do Rakušana. Schytal to od Topolánka

Robert Šlachta (ČTK/Taneček David)

Robert Šlachta | FOTO: ČTK/Taneček David

Neúspěšný kandidát do poslanecké sněmovny a bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zkritizoval ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Na sociální síti jej označil za nekompetentního kvůli výběru nového policejního prezidenta. Tím by se mohl stát současný náměstek končícího šéfa policie Martin Vondrášek.

„Tak to vypadá, že máme oficiálně kandidáta na policejního prezidenta, Vondráška. Velkého kamaráda ODS z okruhu kolem Ivana Langera. Slibovaná změna žádná, politizace policie bude pokračovat,“ napsal Šlachta na twitteru. „Absolutně mimo a nekompetentní vedení ministerstva vnitra od Víta Rakušana,“ kritizoval na sociální síti.

()

Šlachtova slova nenechala chladným bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS). Právě v jeho vládě totiž jako ministr vnitra působil Ivan Langer (ODS), kterého bývalý šéf ÚOOZ ve svém příspěvku zmiňuje. „Poslouchejte Roberte, vy parodie na politika. A nebyl vy jste náhodou právě na návrh ODS a Ivana Langera instalován do funkce ředitele ÚOOZ? Jestli jste na to náhodou nezapomněl,“ reagoval expremiér.

Do čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu byl Šlachta skutečně jmenován za vlády občanských demokratů, lidovců a Strany zelených. Funkce se ujal 1. ledna 2008 a nahradil tak dlouholetého šéfa Jana Kubiceho.

O post policejního prezidenta má zájem jeden člověk

Martin Vondrášek je nejžhavějším kandidátem na šéfa policie od chvíle, kdy současný policejní prezident Jan Švejdar oznámil svůj odchod. U policie působí téměř třicet let, v minulosti například šéfoval krajskému ředitelství v Praze. Od roku 2014 je prvním náměstkem policejního prezidenta. „Mé představy o dalším směrování policie jsou jasné, dovnitř bezpečnostního sboru je sděluji a prosazuji dlouhodobě. Veřejně je však považuji za vhodné prezentovat pouze v případě, že bych byl vybrán,“ prohlásil.

Právě Vondrášek má být jediným kandidátem, který se přihlásil do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta. Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou, oznámilo v úterý na twitteru ministerstvo vnitra. Uchazeče podle resortu nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Rakušanovi.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o kterém se jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti spekulovalo.

Šéf policie Švejdar skončí v březnu

Švejdar na začátku ledna Rakušanovi potvrdil své rozhodnutí požádat k 31. březnu o uvolnění ze služebního poměru, které oznámil už v polovině prosince na sociální síti. Tehdy policejní prezident napsal, že dospěl k názoru, že jeho setrvání ve funkci není žádoucí. Oznámení zveřejnil poté, co se s Rakušanem – který tehdy ještě nebyl jmenován ministrem – počátkem prosince sešel. Ministr následně odmítl, že by na Švejdara ohledně odchodu vyvíjel tlak. Připustil ale, že se v některých otázkách neshodnou.

Na lednové tiskové konferenci Rakušan řekl, že se Švejdarem se domluvili na nanejvýš profesionální spolupráci. „Policie si teď nezaslouží destabilizaci, nezaslouží si žádné mediální přestřelky, nezaslouží si žádné vzkazy přes média mezi ministerstvem vnitra a policejním prezidiem. Naopak policie si zaslouží, abychom řešili aktuální problémy, které jsou na stole,“ uvedl Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články