Šlachta: Z telefonu policejního prezidenta unikaly informace o vyšetřování

Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta (ČTK)

Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta | FOTO: ČTK

Podle informací Českého rozhlasu sdělil bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta sněmovní vyšetřovací komisi, že někdo z telefonu používaného blízkými policejního prezidenta Tomáše Tuhého vynášel informace o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek. Radiožurnálu to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.

Jak vyplynulo ze Šlachtových slov, detektivové nemají v ruce důkazy, ale spíš indicie. Zjistili totiž, že z telefonu, který v minulosti vlastnili Tuhého blízcí, někde zřejmě vynášel informace o vyšetřování IT zakázek. Šlo pouze o telefon. SIM karta prý byla jiná, než užívali jeho blízcí. Tuhý to přes svoji mluvčí Janu Macalíkovou zcela popřel.

Policejní prezident kategoricky odmítá jakákoliv podezření, že by byl zapojen do vynášení informací, a vnímá je jako účelově vymyšlenou konstrukci s cílem dehonestovat jeho osobu a destabilizovat tak vedení policie,“ uvedla Macalíková.

Robert Šlachta už po jednání odmítl komentovat, co včera poslancům na neveřejném jednání řekl. „Řekl jsem, co jsem měl na srdci, řekl jsem všechno. Otázky komise byly mně na tělo, přiléhavé. Myslím si, že věděli, o čem se mluví,“ poznamenal.

Komárek prý řekne víc

Poslancům prý Šlachta slíbil, že jim jeho bývalý podřízený Jiří Komárek prozradí k případu více detailů. Někdejšího šéf ostravské expozitury ÚOOZ má na komisi vypovídat příští měsíc. Již dříve řekl, že je policejní prezident podezřelý z „brutálního úniku informací“.

V kauze údajně zmanipulovaných veřejných zakázek figuruje i firma Tesco SW, kterou vlastní vlivný olomoucký manažer Josef Tesařík. K novým informacím se firma se dosud nevyjádřila, už dříve ale odmítla, že by měla nějaká informace z vyšetřování. Komise se má znovu sejít v srpnu.