Šlachtova Přísaha se po mediálním tlaku zbavuje kandidátů s podezřelou minulostí

Robert Šlachta (ČTK)

Robert Šlachta | FOTO: ČTK

Robert Šlachta nechal stáhnout z kandidátek svého hnutí Přísaha dva adepty na poslanecký mandát. Jak upozornily Hospodářské noviny, Václav Šilhavý a Ilja Hron nebyli schopni dodat čisté lustrační osvědčení. Přesto například na královehradecké kandidátce Přísahy stále zůstávají dva bývalí spolupracovníci StB.

„Na naší kandidátní listině se objevili dva lidé, kteří nebyli členové hnutí Přísaha a zároveň se nebyli schopni prokázat čistým lustračním osvědčením. Proto byli z mého rozhodnutí z kandidátky staženi. Pro Přísahu je nepřijatelné, aby za ni kandidovali agenti StB. V hnutí jsme proto také vyvodili osobní odpovědnost,“ uvedl Šlachta pro ČTK.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Čtyři kandidáty Přísahy, kteří mají svou minulost spjatou se Státní bezpečností, objevily Hospodářské noviny v Archivu bezpečnostních složek. Zdeněk Kudrnáč, bývalý policista, který za Šlachtovo hnutí kandiduje v Královéhradeckém kraji, pracoval pro Státní bezpečnost v 80. letech a byl připravován na infiltraci v Rakousku, které se za komunistů počítalo mezi kapitalistické země. I Naďa Martincová, jejíž spolupráce s StB v roce 1976 je prokazatelná, kandiduje v Královehradeckém kraji.

Pražští kandidáti Šilhavý a Hron byli ve svazcích vedeni jako agenti. Šilhavý podle podkladů pracoval před rokem 1989 na ministerstvu zahraničí a mohl jezdit do Západního Berlína. Tajná policie po něm chtěla informace o emigrantech a tamních cestovních kancelářích. „Šilhavý spolupráci odmítá a tvrdí, že jeho podpis ve složce je padělaný a vznikl jako reakce na podezření, že chce emigrovat do Západního Berlína,“ uvedly HN.

Ilja Hron, který pracoval jako programátor, má složku čítající bezmála 400 stran. Státní bezpečnost si ho cenila především proto, že se aktivně podílel na získávání informací z počítačové firmy ICL, která ho tehdy zaměstnávala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]