Prokremelské dezinformační kanály již několik let chrlí své „příběhy“ podle určitých vzorců. Ty se dají vysledovat a pak je možné jim čelit. Web EUvsDisinfo.eu, který dezinformace mapuje a analyzuje, chce v sérii článků popsat několik laciných triků rétoriky dezinformací.
Kremelští trollové se snaží veřejný diskurz vtáhnout do bažiny nesmyslného soupeření. Jeden švédský aktivista vymyslel termín Modus Trollerandi, který popisuje způsoby, jakými lze veřejnou debatu pomocí některých technik rozvrátit.
Ty techniky jsou především tyto:
Slaměný panák:
Útok na názory nebo myšlenky, které dotyčný nikdy nevyjádřil.
Whataboutism:
Odvádí diskusi od tématu.
Útok:
Použijte hrubý jazyk, abyste odradili oponenta.
Zesměšňování:
Použijte sarkasmus ke znevážení opozice.
Provokace:
Kdo z toho má prospěch? Cui bono?
Vyčerpání:
Utopte protivníka v detailech a technikáliích.
Popírání:
Popírejte jakékoli důkazy.
„Společným znakem všech těchto prostředků je, že vylučují jakoukoli možnost dialogu. Nesouhlas je jádrem demokracie; demokratická společnost postupuje vpřed prostřednictvím debaty, diskuse, kompromisu a snahy najít společnou řeč a dohodnout se na přijatelném řešení. Kremelští trollové nemají zájem ‚více se ptát‘: chtějí kontrolovat diskurs; řídit naše myšlenky; a umlčet disent. Útočí na jádro demokracie: koncept uctivého veřejného dialogu.“
Dnes tedy k první zmíněné technice zvané „slaměný panák“, „Straw Man“.
Slaměný muž je rétorický prostředek, při němž troll napadá názory nebo myšlenky, které oponent nikdy nevyjádřil. Používá se například pojem „neoliberalismus„, jindy se naznačuje, že za aktivisty stojí velmi zlověstné síly. „Ruská státní televize RT tvrdila, že švédská -náctiletá ekoaktivistka Greta Thunbergová chce ‚snížit světovou populaci‘ a hlasitě argumentuje proti takovým zlovolným malthusiánským plánům.“
Modus Trollerandi slaměných panáků je pohodlný a účinný. Je logicky i věcně nepravdivý, to však nevylučuje jeho účinnost, neboť apeluje na emoce publika: „Opravdu necháte Gretu Thunbergovou zabít vás a vaše děti, abyste zachránili bohaté lidi světa?“
Výše zmíněný „malthusiánský slaměný panák“ byl populární během pandemie. Občas se objevují obvinění ze „satanismu“, která naznačují, že demokracie je plán, jak odvést Evropany od Boha, slušnosti a zdravých tradic.
„Nejvýraznějším slaměným panákem využívaným prokremelskými médii jsou obvinění z nacismu/fašismu. Jakákoli kritika politiky Kremlu může být označena za ‚fašistickou‘. Skutečný fašismus jako v Itálii za Mussoliniho nebo ve Španělsku za Franca se naopak setkává s pochopením a sympatiemi. Databáze EUvsDisinfo obsahuje řadu příkladů, kdy byl prakticky kdokoli označen za ‚nacistu/fašistu‘. Například v Rusku sídlící SouthFront označuje kandidáta německé strany Zelených na kancléře a otevřeného kritika Kremlu za ‚amerického nacistu‘. Již dříve byla Ukrajina označena za ‚nacistickou‘, Spojené státy jsou ‚fašistické‘, Francie byla spojencem Hitlera, v pobaltských státech a Polsku vládnou sympatizanti nacismu… Ve všech těchto případech funguje nacismus jako slaměný panák: Kreml může vystupovat jako bojovník proti fašismu, zatímco jakékoli kritické poznámky ignoruje.“
Dalším oblíbeným slaměným panákem je „neoliberalismus“. Neurčitá, nepříjemně znějící nálepka, kterou lze nalepit na jakoukoli formu nesouhlasu.
Jak této strategii čelit? Držte se na uzdě! Odmítněte se chytit na návnadu! Nadále trvejte na tom, aby se mluvilo o jádru problému.