Sláva! Sedět na schodech se smí i v České republice

Eric Drooker

Vítězství zdravého rozumu. Jinak nelze nazvat rozhodnutí Ústavního soudu, který včera rozhodl o tom, že vyhlášky Litvínova a Varnsdorfu, které zakazovaly sedět na veřejných prostranstvích jinde než na lavičkách, jsou protiprávní. Soud tak dal zapravdu ombudsmance Anně Šabatové, podle které vyhlášky omezují svobodu pohybu. Sezení podle Ústavního soudu nenarušuje veřejný pořádek.

Samozřejmě, starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček (ANO) může mít na situaci jiný pohled. „Ta vyhláška také ochraňuje děti. Sedí na obrubnících, nohy mají vystrčené do ulice, a to paní ombudsmance nevadí. Tento stát neumí jednat podle selského rozumu,“ řekl ČTK Horáček.

Jde ale o to, že s podobným zákazem by za chvíli mohla přijít třeba Praha. I v Praze jsou přece děti, které sedí na obrubníku. Nechápajícím turistům bychom potom vysvětlovali, že si například na náplavce u Vltavy sednout nesmí. Nejlépe by ještě těch pár laviček u řeky mohlo být zpoplatněných.

Posedět k Vltavě nechodíte? Tak si představte, že byste například šli od doktora po bolestivém zákroku a chtěli se cestou posadit na schody. Jenže by to bylo zakázané. Buď byste to přetrpěli, nebo by přišel ještě zákrok policejní. Našli byste si lavičku? Na té by se přece váleli bezdomovci, kteří by se nesměli válet na ulici. Takhle se sice budou bezdomovci po ulicích povalovat dál (což by dělali stejně vyhláška, nevyhláška), vy alespoň máte šanci, že se ve městě posadíte.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články