Slavíme Vánoce v míru, přitom velmi blízko nás hrozí lidem válka

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Zatímco v naší zemi prožíváme klidné vánoční svátky, lidé na Ukrajině každý den očekávají válku. Jestli k této válce dojde, nepůjde o vzdálený děj, který se nás netýká. Půjde o velice hmatatelnou krizi, která zasáhne i do našeho života. Lvov je vzdálený od Ostravy jen 490 kilometrů. Ukrajina je blízko. Válečný konflikt lze sice očekávat na druhém konci této obrovské země, ale důsledky takové události by pocítila celá Evropa.

Je třeba si otevřeně říci, co se děje. Ruská federace je vedená lidmi, kteří se snaží vzkřísit minulost. A z té minulosti si vybírají jen to nejhorší. Chtějí vzkřísit Sovětský svaz, obdivují Stalina a propadli své ideologii spasitelského poslání nevinného a svatého Ruska. Z ruských médií se denně linou do celé společnosti tuny lží o tom, že Západ chce Rusko dobýt a Ukrajina mu slouží jako odrazový můstek.

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

Západ je podle ruských médií dekadentní a prohnilý. V čele Evropské unie prý stojí ekologicko-homosexuální spiknutí. Další lži mluví o tom, že na Ukrajině vládne fašismus. Ve skutečnosti je fašistickými názory prodchnutá Putinova vládnoucí garnitura. Putinovi lidé nenávidí liberální svět, nenávidí občanské svobody, nenávidí svobodná média a pohrdají ochranou menšin. Ukrajinu považují za pravlast autentické ruské kultury a zcela ignorují fakt, že většina ukrajinské společnosti nechce být ovládána z Moskvy.

Na rusko-ukrajinské hranici stojí velká armáda. Putin před svými armádními důstojníky pronáší projevy o nutnosti obrany životních ruských zájmů. Jeho agresivní lži, absurdní grimasy a fanatismus začínají připomínat Adolfa Hitlera. Je velkou otázkou, co vlastně Putin svým řinčením zbraní sleduje. Nevíme, zda chce jenom vyhrožovat a přitom zvyšovat Evropě ceny plynu, a nebo zda potřebuje upevnit svůj autoritářský režim tím, že vytváří obraz nepřítele. V každém případě ale nenávidí ukrajinskou nezávislost a snahu o liberální demokracii.

Jestli Putin napadne Ukrajinu, bude to i naše věc. Ukrajina je pro nás spojenecká země. Je to také země, která prochází v důsledku zločinné ruské politiky těžkými zkouškami. Ukrajinci potřebují naši podporu. Představa, že si náš klid uchováme tím, že se nebudeme plést do cizích věcí a nebudeme dráždit autoritářské režimy na Východě, je naprosto amorální a falešná.

Když Putin sežere Ukrajinu, tak jsme další na řadě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]