Slavná tenistka se nechala přednostně naočkovat. Neúcta ke zdravotníkům, zuří Slovensko

ČTK/AP/Andy Brownbill

Bývalá slovenská profesionální tenistka Dominika Cibulková | FOTO: ČTK/AP/Andy Brownbill

Očkování proti covidu-19 je tématem číslo jedna v mnoha zemích světa, výjimkou není ani Slovensko. Naši východní sousedé teď ale řeší případ bývalé profesionální tenisové hráčky Dominiky Cibulkové. Ta se nechala naočkovat i přesto, že nebyla na seznamu. Přednost totiž, stejně jako u nás, mají především zdravotníci a lidé z první linie. 

Dominika Cibulková se nechala naočkovat v Univerzitní nemocnici v Bratislavě, kde bývalou tenistku upřednostnili na jednom z vakcinačních centrech. O události informoval slovenský Denník N. Následně nemocnice přiznala, že byl přednostně očkován také manžel známé sportovkyně.

fnmotol.cz

Na Slovensku očkování proti covidu-19 začalo 26. prosince loňského roku a aktuálně je naočkovaných zhruba dvacet tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že vakcíny do země přicházejí postupně, ministerstvo zdravotnictví vytvořilo strategii, která určuje, kdo bude očkován jako první. Přednost mají zdravotníci, pracovníci kritické infrastruktury a lidé, kteří pracují v zařízeních sociálních služeb.

Známou tenistku měl neoprávněně doplnit do oficiálního seznamu jeden z pracovníků vakcinačního centra. Sama Cibulková následně uvedla, že se nechala uvést v omyl, když se při doprovodu blízkého do nemocnice pouze zeptala, kdy by se s očkováním měla dostat na řadu.

„Kdybych jen tušila, že se dopouštím vážného pochybení a nevyplňuji jen volné místo v pořadníku, v žádném případě bych možnosti nechat se očkovat nevyužila,“ napsala na svém facebookovém účtu bývalá tenistka s tím, že ji situace mrzí. 

Ředitelka slovenské nemocnice Renáta Vandriaková podle mluvčí nevěděla, že by se k vakcíně dostal někdo mimo oficiální seznamy. Upřednostňování kohokoli označila nemocnice za nepřípustné a za celou situaci se omluvila. Pracovník vakcinačního centra, který pochybil, se od pondělí už nebude očkování účastňovat.

ČTK

Za nepřijatelný považuje incident i slovenské ministerstvo zdravotnictví. „Považujeme to za neúctu ke všem zdravotníků, kteří už několik měsíců bojují v první linii,“ reagovala mluvčí resortu Zuzana Eliášová. „Ministerstvo zdravotnictví zdůrazňuje, že nastavený systém určuje pravidla jasně, a pokud došlo k jeho porušení, jde o selhání jednotlivce,“ doplnila mluvčí ve stanovisku pro slovenská média. 

Slovenský premiér Igor Matovič pak označil způsob, jakým byla naočkována Dominika Cibulková, za zbytečné selhání očkovacího centra. Nemám problém, když denně při tisících naočkovaných lidí budou mimo pořadník veřejně naočkováni tři čtyři s cílem masivní propagace mezi pochybovači,“ prohlásil předseda vlády s tím, že dělat to tajně není v pořádku. Od resortu zdravotnictví nyní očekává jednoznačné a nezpochybnitelné pořadníky.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner