Slavná vodka mění název. Už nechce být spojována s Ruskem

Vodka Stolichnaya mění svůj název (AdobeStock)

Vodka Stolichnaya mění svůj název | FOTO: AdobeStock

Ruská invaze na Ukrajinu vyvolává reakce i u mnoha světově známých firem. Výjimkou není ani společnost, produkující slavnou vodku Stolichnaya. Její majitel se podle CNN rozhodl, že do budoucna bude značka prezentovat primárně své lotyšské kořeny a změní také název.  

Zakladatel společnosti Stoli Group, v Rusku narozený miliardář Jurij Šefler, byl v roce 2000 ze země vyhoštěn kvůli svému kritickému pohledu na prezidenta Vladimira Putina. I přes to a fakt, že se výroba přesunula do Lotyšska, však byla Stolichnaya stále brána jako ruská vodka.

Právě proto dochází ke změně názvu populárního alkoholu na zkrácené “Stoli”, uvedla stejnojmenná společnost, která se součástí lucemburské skupiny SPI Group v oficiálním prohlášení. 

Úřady v některých amerických státech se rozhodly, že vyzvou obchody, aby přehodnotily prodej výroků z Ruska. Mezi ně mimo jiné patří i populární vodky, v čele se značkou Stolichnaya.

Mnoho majitelů barů bojkot ruského alkoholu pojala po svém a na videích, která prezentují na sociálních sítích, ukazují vylévání populárních nápojů. 

Jak ovšem tvrdí národní obchodní organizace Distilled Spirits Council (DISCUS), která zastupuje výrobce lihovin, ruská vodka tvoří jen malou část amerického sortimentu, zhruba by mělo jít o zboží za cca 7 miliard dolarů. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]