Slavonice Fest se vrací, skvěle vynahrazuje zrušený ročník

Hana Vágnerová zve na Slavonice Fest (Natalie Denker)

Hana Vágnerová zve na Slavonice Fest | FOTO: Natalie Denker

Po loňském třídenním Slavonice korona Torzu, které organizátoři uspořádali na poslední chvíli a jen díky obrovské podpoře partnerů a na nátlak diváků, se letos festival vrací téměř v plné programové skladbě. 

Slavonice Fest zahájí ve středu 4. srpna vernisáž výstavy malíře a sochaře Jaroslava Róny, v letním kině CINESTAR na slavonickém náměstí projekce černé hudební komedie BOURÁK a happening ve stylu rockabilly, kterým pořadatelé navazují na hippie a disco zahajovací večery z minulých let. 

Co se letos chystá

Festival nabídne na 65 filmů, 8 koncertů, výstavy umění, besedy s tvůrci a další akce. V této chvíli je hotový hudební program, filmový jde do finále a bude zveřejněn začátkem července. V něm se kromě už klasických sekcí českého a světového filmu a sekce filmových lahůdek z výběru Jaroslava Róny představí filmy rakouských a německých tvůrců a v sekci hlavní mediálního partnera, České televize, v předpremiéře i několik podzimních novinek. Filmový program festivalu, to jsou dokumenty, hrané i animované filmy, novinky, předpremiéry i snímky, ke kterým se už promítací práva shánějí jen velmi složitě. Za programovou skladbou festivalu stojí zakladatel Slavonice Festu, režisér a producent Ondřej Trojan. 

Tento rok bude Slavonice Fest více filmový než hudební.  Z důvodů neustále se měnících vládních opatření vypouštějí organizátoři „velké“ koncerty. Jejich místo ve slavonickém kulturáku zaujme velký promítací sál, aby se na filmy na Slavonice Festu dostal úplně každý. Promítat se bude celkem v sedmi sálech, a některé z nich během roku kino nepřipomínají ani zdálky – třeba tělocvična speciální školy nebo naše dvě filmové stodoly. 

V té slavonické se běžně opravují auta a druhá, obrovská, nově vybavená, stojí v rakouské vesnici Fratres, obvyklé druhé festivalové lokaci. V provizorních podmínkách se v ní promítalo už předloni.  „Během korony jsem měl spoustu času ji opravit a připravit,“ říká její majitel, hrabě Peter Coreth. Za filmy se tak zase bude jezdit i do Rakouska.

Stejně jako za výstavou malíře a sochaře Jaroslava Róny. Na možnost přivést diváky Slavonice Festu přes hranice do magického prostoru Kulturbrücke Fratres je tým okolo festivalu pyšný. Letos se to povedlo díky přeshraničnímu projektu Zase spolu podpořenému z evropského programu Interreg Rakousko – ČR. 

Třetím místem festivalového programu je vesnička Maříž, ve které stojí dnes už kultovní hudební Stodola. Ta návštěvníkům letos nabídne jediný hudební program Slavonice Festu. Proto si na výběru interpretů dali organizátoři hodně záležet. Tancovat před pódiem, sedět na balících slámy nebo ležet na louce budou moct diváci během koncertů Radůzy, Karla Plíhala, Lenky Nové a skupin TH!S, Bert&Friends, Květy, Progres 2 a Cumbia Cooperativa. Mezi Slavonicemi, Maříží a Fratres bude opět jezdit oblíbený a veselý festivalový autobus.

Doprovodný program

Zapomenout nesmíme ani na večerní projekce v Letním kině Cinestar na Slavonickém náměstí, chill out zónu s DJ’s pro pohodové večírky, na dětský filmový program a výtvarné dílny ani na připravovanou besedu s týmem z Novinářského inkubátoru o české dezinformační scéně a ruském nebezpečí u nás. Hostem bude mimo jiných i novinář Respektu Ondřej Kundra, spoluautor prvního článku o účasti ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích. 

Pořadatelé děkují

Do poslední chvíle lidé spolupracující s Ondřejem Trojanem a jeho manželkou Bárou zvažovali, jestli festival letos uskutečnit a v jakém rozsahu. Nakonec se rozhodli pro jeho téměř plnou variantu. Přestože se prý do srpna ještě může stát cokoli. Nechtěli se ho vzdát především kvůli divákům. Velký dík posílá produkční tým všem, kteří Slavonice Fest podporují – ministerstvu kultury, Jihočeskému kraji a dlouhé řadě partnerů a sponzorů v čele s hlavním partnerem Slavonice Festu, PlayStation.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články