Šlechtová bojuje o uvolněné místo první dámy ANO

Eric Drooker

Radmila Kleslová i Adriana Krnáčová vyklidily pozice, takže místo korunní princezny Babišova projektu ANO je volné. O své místo na výsluní si poslední dobou hlasitě říká Karla Šlechtová, ministryně, která svému šéfovi nejen přitakává, ale její úřad má také možnost ovlivnit přidělování zakázek z evropských fondů. V minulých dnech se Šlechtová dokonce nestyděla přidat k zastáncům prezidenta Zemana a jeho buranských výroků.

Po začátečnických chybách, kterých se v roli ministryně pro místní rozvoj Šlechtová dopustila, když se snažila mít vlastní názor a směr práce, už je konečně ve správných kolejích. V těch, které musí příslušník ANO pochopit, pokud chce v současné, Babišem ovládané vládě, dosáhnout sebemenších úspěchů. Když se k tomu přidá lehké podlézání šéfovi hnutí a de facto i vlády, je možnost setrvání po boku nejmocnějšího muže v České republice vysoká.

Eric Drooker

Pokud si Karla Šlechtová dá pozor na chyby, které udělaly Kleslová s Krnáčovou, mohla by se dostat i do vedení hnutí. Stačí moc neukazovat svou neschopnost před médii a ututlat finanční toky ze státních podniků, pokud by nějaké měla. Zdá se, že ji Babiš odpustil její kritiku ministerstva financí a svou ministryni si uklidnil. V současnosti totiž už funguje, jak si vůdce představuje. Naposledy kritizovala návrh, aby se firmy, jejichž minimálně deset procent vlastní člen vlády, byly vynechány při výběru pro státní zakázky. Tím se vlastně postavila za Agrofert a jeho majitele.

Překvapivé ovšem je, že stejně jako Babiš našla ministryně zálibu v prezidentu Zemanovi. Jeho kalašnikový výrok je podle vyjádření Šlechtové na Twitteru v pořádku a nehorázné Zemanovy řeči jsou jen bublina, nad kterou nemá cenu se pozastavovat. Body do předvolebního boje zadarmo. U voličů Miloše Zemana určitě, u rozumných lidí, kteří chtějí demokratickou zemi, snad důkaz, kam je schopno hnutí ANO pod vedením Andreje Babiše zajít.

Michal Horáček (ČTK)

Šlechtová je zkrátka novým prototypem politika, které chce současný vicepremiér lidem nabízet. Chválí svého bezchybného šéfa, připisuje si úspěchy cizích a svá selhání prezentuje jako vítězství. Stejně jako v případě nevyčerpaných dotací z evropských fondů. Místo vyvození důsledků u úředníků, jejichž neschopnost stát připraví o minimálně osm miliard, se Šlechtová poplácala po ramenou, jak docílila, že nejde o miliard čtyřicet.

Eric Drooker

Pokud je pravda, že chce Andrej Babiš opustit politiku v roce 2020, kdy přestane vydělávat evropské peníze, má Šlechtová ještě čtyři roky na budování politické kariéry. Snad se jeden z prvních místopředsedů ANO mýlil a vláda oligarchy nebude mít tak dlouhého trvání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]