V Paříži je 129 mrtvých, 99 lidí stále ve vážném stavu. Sledujeme on line

Eric Drooker

Přinášíme aktualizovaný přehled událostí, které následují po nočním výbuchu teroristického násilí v Paříži.

OBNOVIT

21:31

Francie stále truchlí. Na náměstí Republiky hoří svíčky i dnes večer, stejně jako na mnoha místech po celém světě.

Twitter

20:46

V pondělí, hodinu po polední minutě ticha, se v Paříži a v pařížském regionu opět otevřou muzea, divadla a další veřejná kulturní zařízení

20:21

Iráčtí zpravodajci den před atentáty v Paříži varovali koalici států před hrozícími útoky Islámského státu (IS). Zjistila to agentura AP. Nejmenovaný turecký vládní činitel mezitím dnes agentuře AP sdělil, že turecké úřady zmařily „větší“ atentát radikálů plánovaný na pátek v Istanbulu. Irácká zpravodajská služba prý poslala hlášení, podle kterého velitel IS abú Bakr Bagdádí nařídil útok na koaliční státy, kteří bojují proti IS v Iráku a v Sýrii, a na Írán a na Rusko. Atentáty se prý měly odehrát „v následujících dnech prostřednictvím bombových útoků, zabíjení nebo braní rukojmí“.

20:18

Tento mladý muž prý pomáhal teroristům. Francouzská policie vyhlásila pátrání po údajném komplici teroristů, 26letém bruselském rodákovi Salahu Abdeslamovi a zveřejnila jeho fotografii.

aaa1

20:05

Na pařížském náměstí Republiky dnes večer propukla hromadná panika poté, co lidi truchlící za oběti atentátů vyděsily petardy. Policie potvrdila, že šlo o planý poplach. Podle agentury AP se podobné scény odehrály i na jiných místech francouzské metropole. Podle agentury DPA lidé v panice prchali z náměstí Republiky, které se po pátečních sebevražedných útocích stalo jedním z hlavních shromaždišť pro lidi, kteří chtějí uctít oběti atentátů. Panika ještě vzrostla poté, co dorazili policisté s připravenými zbraněmi. Po chvíli se ale lidé začali na náměstí opět vracet. Také na východě hlavního města lidé ve spěchu opouštěli stanici metra Belleville. Na místo přispěchala policie, aby záhy poplach odvolala. Jeden z policistů DPA řekl, že příčinou incidentu byl „nepovedený žert“.

16:02 

Francie drží ode dneška třídenní smutek za 129 obětí pátečních atentátů v Paříži. V metropoli zůstala stejně jako v sobotu i dnes zavřená muzea a sály divadel i některých kin. Není povoleno pořádat venkovní trhy a do čtvrtka ani shromáždění. Na místa atentátů dnes proudili lidé a pokládali tam květiny nebo zapalovali svíčky.

15:36

Účastníci G20 drží minutu ticha

15:28

Papež: Ospravedlňovat násilí Bohem je svatokrádež.

15:06

Dva atentátníci pochází z Bruselu

14:28 

Předseda České biskupské konference Dominik Duka: Je třeba pomáhat potřebným, ale také chránit své nejbližší. „Nežijeme ve snadné době. Je zapotřebí mít druhé lidi rád, pomáhat těm, kteří si pomoc zasluhují, ale také nezapomenout na nebezpečí a na to, že musíme chránit i naše nejbližší,“ řekl Duka ve Vlčnově na Slovácku.13:58

Lucembursko jako předsednická země EU svolalo na žádost Francie na 20. listopad mimořádnou schůzku ministrů vnitra a spravedlnosti.

13:35

VIDEO: zachycení okamžiku střelby při koncertu skupiny Eagles of death metal

13:23

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve prohlásil, že je třeba svolat mimořádnou schůzku unijních ministrů vnitra, která by se měla konat 20. listopadu. „Boj proti terorismu musí být dále posílen na všech úrovních, na evropské i mezinárodní,“ uvádí se v prohlášení ministerstva.

13:18

Minimálně ve dvou případech z osmi atentátníků jde o migranty. Naplňuje se nejhorší scénář, a to je scénář obrovských bezpečnostních rizik, které jsou spojeny s migrační vlnou,“ řekl Fico televizi Markíza.

Eric Drooker

13:15

Eric Drooker

13:05

Setkání lídrů G20 v Turecku: zpřísní se hraniční kontroly.

Twitter

Lídři G20 na summitu v Turecku

12:55

Srbská policie říká, že majitel pasu nalezeného v blízkosti sebevražedného atentátníka v Paříži, vstoupil do země 7. října z Makedonie -kudy vstupuje  část vlny žadatelů o azyl překračujících Balkán směrem k západní Evropě.

12:50

Ve Francii bylo zatím identifikováno 103 obětí pátečních atentátů. Oznámil to premiér Manuel Valls.

12:45

From Paris with love – jeden ze vzkazů americké armády na bombách.

12:43

jeden z mrtvých, u něhož byl nalezen egyptský pas byl na stadionu jako fanoušek fotbalu, nikoli terorista

12:27

Komentář politologa Bohumila Doležala ke stávající situaci: Prohnilá Evropa neumí hájit to, co dosáhla

(Svobodné fórum)

12:17

Jedním z útočníků při teroristických útocích v Paříži byla žena, informuje Daily Mail s odkazem na očité svědky tragédie

12:13

Bohuslav Sobotka v OVM: Jsme ve válce s Islámským státem

Premiér Sobotka v Otázkách Václava Moravce

Premiér Sobotka v Otázkách Václava Moravce

12:10

Bohuslav Sobotka v OVM: Atentáty v Paříži vytvoří mnohem větší tlak na dohodu Ruska a USA ohledně situace v Sýrii

12:00

V celé ČR se rozezněly kostelní zvony na počest obětí pátečních útoků v Paříži

11:41

„Stejně jako v případě hrozivých útoků v Ankaře je zabíjení nevinných lidí na základě zvrácené ideologie nejen útokem na Francii a Turecko, ale útokem na celý civilizovaný svět,“ řekl před zahájením summitu zemí G20 v Turecku americký prezident Barack Obama.

 Obama-Hollande

Obama-Hollande

11:35

AKTUALIZUJEME:  Francouzští vyšetřovatelé identifikovali prvního z atentátníků, kteří v pátek v Paříži při koordinovaném vražedném útoku zabili 129 lidí. Zatčeno bylo už sedm lidí z jeho okolí. Oznámil to pařížský prokurátor François Molins. Devětadvacetiletý Francouz Omar Ismail Mostefai byl identifikován podle prstu, který byl nalezen v koncertním středisku Bataclan.

11:29

Země Evropské unie by neměly začít odmítat uprchlíky v reakci na útoky v Paříži. Na okraj summitu zemí G20 v Turecku to dnes řekl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Eric Drooker

11:15

VIDEO: Francouzi se postavili proti demonstraci nenávisti a rasismu. Radikálové byli vytlačeni

Včerejší demonstrace radikálů byla občany Francie vypískána.

Včerejší demonstrace radikálů byla občany Francie vypískána.

 

11:07

Německo by se po útocích v Paříži mělo připojit k Francii v boji proti teroristické organizaci IS, pokud chce skutečně ochránit evropskou bezpečnost. V komentářích to uvádí několik hlavních německých deníků.

Eric Drooker

10:46 

#notinmyname: Muslimové protestují proti pařížskému teroru

10:44

Dnes na velvyslanectví Francie je k dispozici kniha pro kondolence v souvislosti s pátečními teroristickými útoky v Paříži. Velvyslanectví bude pro veřejnost otevřeno do 14:00.Místo: Velvyslanectví Francie, Velkopřevorské nám. 2, Praha 1

10:17

Oběti z teroristického útoku.

 10:14

Clintonová ale před kamerami televize CBS odmítla obvinění, že podcenila vliv islamistů. Růst moci Islámského státu na Blízkém východě přiřkla vůdcům arabských zemí, zejména iráckému expremiérovi Núrímu Málikímu a syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Prohlásila, že ve své době trvala na tom, aby USA udělaly víc pro výcvik a vyzbrojení umírněné opozice v Sýrii.

Eric Drooker

10:08

Francouzský tisk: Smutek a vztek“ stojí na titulní straně dnešního speciálního vydání francouzského listu Le Figaro, který vyšel stejně jako Libération výjimečně i v neděli. Oba listy podobně jako zbytek francouzského tisku reagují na páteční teroristické atentáty. 

Eric Drooker

9:57

Údajný pas jednoho z útočníků v Paříži

 9:35

Uprchlický tábor v Calai byl v noci v plamenech

uprchlický tábor v Calai

uprchlický tábor v Calai

9:34

Diplomate se dohodli na cestovni mape k volbam v Syrii

9:31

Speciál pořadu Partie TV PRIMA k událostem v Paříži.

08.25

Summit šéfů vlád a hlav států hospodářsky nejmocnějších zemí světa G20, kteří dnes a zítra budou jednat v turecké Antalyi, podle zdrojů agentury AFP zřejmě připraví společné prohlášení reagující na teroristické útoky v Paříži. Půjde o zvláštní prohlášení, které nebude součástí tradičního závěrečného komuniké summitu, které obvykle bývá věnováno hospodářským otázkám.Turecký premiér Erdogan požaduje, aby lídři letos debatovali o konfliktu v Iráku a v Sýrii. Letovisko Antalya, kde se summit koná, leží několik set kilometrů od syrské hranice

08:22

Asi stovka Íránců se shromáždila v sobotu večer před francouzskou ambasádou v Teheránu, aby uctila památku obětí pařížského útoku.

08:20

Americký prezident Barack Obama se před jednáním G20 setká s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Chce s ním projednat situaci v Sýrii a problém Islámského státu, a to v souvislosti s útoky v Paříži.

08:04

Pařížská katedrála Notre Dame je pro turisty uzavřená. Přesto se v ní má v neděli konat bohoslužba za oběti útoku. Od půl sedmé večer bude mši pro rodiny obětí sloužit kardinál Andre Vingt-Trois. Na památku mrtvých se rozezní i nedávno opravené zvony.

07:50

Syrský cestovní pas nalezený u jedno z mrtvých útočníků může být falešný. Uvedl to pro CBS News příslušník tajné služby. Pas podle něj neobsahoval správné identifikační číslo pro Sýrii a osoba na fotografii neodpovídala uvedenému jménu.

04.52

Americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová v televizní debatě odmítla, že by podcenila Islámský stát. ZDE

Neděle, 01. 25

Mezi oběťmi páteční teroristické akce jsou podle neoficiálních zpráv občané dvanácti států. Zahynul jeden Američan, dvě Tunisanky, jeden Švéd, dva Mexičané, jedna Španělska, dva Rumuni, dva Portugalci, jeden Marokánec, dva občané Chile, jeden Brit, tři Belgičané a jeden Alžířan.Neděle, 01.08 Francouzští vyšetřovatelé oznamují, že identifikovali prvního z atentátníků, kteří v pátek v Paříži při koordinovaném vražedném útoku zabili 129 lidí. Oznámil to pařížský prokurátor François Molins. Devětadvacetiletý Omar Ismail Mostefai byl identifikován podle prstu, který byl nalezen v koncertním středisku Bataclan.Mostefai, který žil na předměstí Paříže, byl jedním z mužů, kteří spáchali sebevražedný atentát namířený proti návštěvníkům rockového koncertu v centru Bataclan. Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Policisté pak budou zjišťovat, zda útočníci měli komplice.

Eric Drooker

Sobota, 23:35

Svět soucítí s Francií

23:16

Komentář Pavla Šafra: Důsledky teroru v Paříži: Evropa už nemůže být jen hodná, jinak přijde katastrofa

22:52

Kde všude letos proběhly teroristické útoky. Zdroj: NY Times

22:26

Šéf libanonského hnutí Hizballáh dnes odsoudil páteční útoky v Paříži. Pachatelé atentátů, k nimž se přihlásilo radikální sunnitské hnutí Islámský stát, jsou podle šajcha Hasana Nasralláha zločinci

Eric Drooker

22:11 

Opravujeme: jednalo se o falešných poplach. V pařížském sedmém obvodu bylo dnes večer evakuováno okolí Eiffelovy věže. Mnoho policistů je nasazeno kolem hotelu Pullman. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky. Uzavřena byla také stanice metra Martovo pole před Eiffelovou věží.

22:07

Londýnské Oko v barvách francouzské trikolory

21:37

Miroslava Němcová Kdo a kdy se už konečně zastane ráznými činy obětí islámských teroristů? Co je třeba udělat?

20:56

Upřesňujeme: Mezi oběťmi teroristických útoků v Paříži jsou i dva rumunští občané, nejméně dva Belgičané, jeden Švéd a nejméně jeden Brit. Oznámila to dnes podle agentur AP a AFP ministerstva zahraničí příslušných zemí.

20:51

Moment, kdy se francouzský prezident Francois Hollande dozvídá o útoku na Paříž.

20:43

RTBF oznámila, že jedno auto atentátníků – údajně černý seat nebo VW Golf – mělo belgickou poznávací značku a že teroristé měli vazby na bruselskou čtvrť Molenbeek. Odtud podle bulvárního listu La Dernière Heure pocházeli tři útočníci.

 

20:20 

Teroristický útok v Paříži  byl proveden třemi týmy koordinovaných útočníků včetně toho, který cestoval do Evropy na syrský pas spolu s proudem imigrantů, sdělily francouzské úřady.

20:13 

Francouzský politolog Maslowski: Útoky zřejmě neposílí antimuslimské nálady. Tato tragédie sjednotí Francii, podobně jako se to stalo po útocích na satirický týdeník Charlie Hebdo.

Francouzský politolog a sociolog žijící v Praze Nicolas Maslowski.

Francouzský politolog a sociolog žijící v Praze Nicolas Maslowski.

20:03

Papež František vyjádřil velký smutek v návaznosti na teroristické útoky v Paříži: „Modlete se se mnou pro oběti a jejich rodiny.“

19:47

Ministr Chovanec o současné krizi

ČTK

Ministr vnitra Milan Chovanec

19:20 

Francouzský prezident François Hollande svolává podle na nedělní odpoledne na 17:00 do Elysejského paláce představitele všech francouzských politických stran včetně Národní fronty (FN) Marine Le Penové.

18:59

Počet obětí série pátečních teroristických útoků v Paříži vzrostl na 129. Dalších 352 lidí je zraněno, stav 99 z nich je kritický. Mrtvých je i sedm teroristů, oznámila dnes pařížská prokuratura. Atentátníci se podle ní při útoku v hudebním klubu Bataclan zmínili o dění v Sýrii a Iráku.

18:41

Američané zabili hlavu Islámského státu v Libyi! Informaci potvrzují blízké zdroje z Pentagonu pro BBC a The Guardian. 

Eric Drooker

18:13

Podle zjištění britského deníku The Guardian byli tři teroristé Belgičané.

18:11

Video z útoku:

18:09 

Bohuslav Sobotka po jednání Bezpečnostní rady státu: ,,Nemáme žádné aktuální informace o tom, že by  České republice hrozilo nebezpečí teroristického útoku.“

17:51

Britské letiště Gatwick znovu otevřelo Severní terminál.

17:45

V souvislosti s teroristickými útoky v Pařiži zatkla policie podle belgických médií v Bruselu jednoho člověka.

17:41

Blíže k identifikaci útočníků: Útočník, u které se našel syrský pas, se měl zaregistrovat na řeckém ostrově Leros. S odvoláním na řecké úřady to uvedla Česká televize.

17:28 

John Kerry, americký ministr zahraničí: ,,Je čas, aby Syřané přestali trpět.“

17:10 

Česká policie prověřuje na žádost francouzských orgánů informace spojené s teroristy. ČTK to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). V České televizi uvedl, že šlo o jména jednotlivých lidí či značky aut, které ale v Česku zatím nebyly zachyceny.

16:55

Francouzská vláda neuvažuje o tom, že by zrušila či odložila plánovanou konferenci OSN o klimatu, jež má začít v Paříži 30. listopadu.

16:35

Teroristé podle Kisky chtějí šířit zlo, Fico před nimi varuje.

16:20

Úřady v Amsterodamu pozdržely start linkového letadla, které mělo dnes odpoledne odletět do Francie. Na Twitteru se objevil výhrůžný vzkaz týkající se letu. Informovala o tom podle agentury Reuters nizozemská pohraniční policie.

15:55

Marine Le Penová: „Už pošesté v roce 2015 v naší zemi udeřil islámský terorismus. Francie truchlí za své mrtvé a já truchlím s ní. Vzdávám hold obětavosti našich ozbrojených složek. Francie si musí uvědomit, kdo jsou její přátelé a kdo jsou její nepřátelé. Nepřátelé Francie jsou ti, kteří udržují kontakty s islamisty. Francie musí znovu a navždy převzít kontrolu nad svými hranicemi. Islámský fundamentalismus je třeba zničit, je nutné zavřít radikální mešity a vykázat radikální duchovní. Francouzští teroristé musejí být zbaveni občanství a my jim musíme zakázat vstup do země.“

15:47 

Vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky na Twitteru.

15:30 

Rada muslimských duchovních v Saúdské Arábii odsoudila páteční útoky v Paříži. Autorita sunnitského islámu imám káhirské mešity Al-Azhar je označil za odporný čin.

15:10

Můž hraje píseň Johna Lenonna: Imagine před divadlem Bataclan, kde v noci proběhl jeden z útoků.

15:05

Dočasně bylo uzavřeno také muzeum Louvre.

15:01

Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za útoky.

Twitter: NYT

14:59

80 lidí je po sérii teroristických útoků v Paříži v kritickém stavu.

14:43 

Zákaz demonstrací v Paříži

14:35

Francouzská samospráva bude mít v případě nutnosti právo vyhlásit v určitém místě zákaz vycházení. Oznámil to dnes francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

14:25

V návaznosti na páteční útoky byla uzavřena na dobu neurčitou Eiffelova věž.

14:22

Finsko, Nizozemsko, Maďarsko a Itálie zpřísnily dnes kvůli atentátům spáchaným v Paříži bezpečnostní kontroly. Belgický premiér Charles Michel požádal občany Belgie, aby se vyhnuli cestám do Paříže.

14:18

Mezi oběťmi teroristických útoků v Paříži jsou i dva rumunští občané a nejméně dva Belgičané. Oznámila to dnes agentura AP.

14:00

Na britském letišti Gatwick byl zadržen jeden muž s podezřelým zavazadlem. Byla nařízena evakuace všech cestujících ze severního terminálu frekventovaného londýnského letiště Gatwick.

13:58

Policie po útocích zvýšila dozor, ČR prý teď nebezpečí nehrozí. Odpoledne se i za účasti prezidenta Miloše Zemana schází předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

13:39 

Asad obvinil Paříž a Západ obecně z chybné politiky na Blízkém východě. „Na šíření terorismu má podíl chybná politika západních zemí, zejména Francie,“ řekl Asad podle agentury SANA.

13:37

Francie nehodlá rušit konferenci o klimatu, zvýší ale bezpečnost.

13:11

U těla jednoho z atentátníků byl v Paříži nalezen syrský pas.

12:58
Tisk: Trauma z útoků může mít neblahý vliv na budoucnost Francie.
12:55

Zeman: Útok v Paříži je odporný zločin, Hrad vyvěsil černé prapory.

12:35

Útoky v Paříži byly podle Hollandea válečným aktem.

12:20 

Přehledně: Nejdůležitější momenty teroristického útoku v Paříži

3:39

Oblasti teroristických útoků. Zdroj: Reuters

3:35

Eric Drooker

3:29

Francouzské úřady zpřesňují počet obětí. Nyní se hovoří o 120 lidech, kteří masakr nepřežili. List Le Monde s odkazem na soudní zdroj sestavil přehled útoků a počtu obětí na místě: bulvár Voltaire (1 mrtvý), ulice Charonne a bar La Belle équipe (19 mrtvých a 14 zraněných), koncertní síň Bataclan (78 mrtvých), ulice Fontaine-au-Roi (5 mrtvých, 8 zraněných), ulice Alibert a bar Carillon (12 až 14 mrtvých, 10 zraněných), stadion Stade de France (2 mrtví).

3:23
Podle pařížského prokurátora tři ze čtyř útočníků, kteří zemřeli během zásahu v klubu Bataclanspáchali sebevraždu odpálením výbušné vestyStátní zástupce varoval, že někteří z jejich pomahačů můžou být stále na svobodě.

3:05
„Všem, kdo viděli tyto strašné věci, chci říct, že jsme odhodláni vést válku, která bude nelítostná. Protože když jsou teroristé schopni takových zvěrstev, musí si být jisti, že čelí odhodlané Francii, sjednocené Francii, která nezná soucit, byť dnes vyjadřujeme nekonečný smutek,“ prohlásil v noci prezident Francois Hollande u hudebního klubu Bataclan.

2:49
Německý národní fotbalový tým z bezpečnostních důvodů stále zůstává v útrobách Stade de France, kde v době nedalekého výbuchu hrál přátelské utkání s fotbalisty Francie.

2:46
Během noci došlo zřejmě k útokům na sedmi místech Paříže: v ulicích Rue Charon, Boulevard Voltaire, Boulevard Beaumarchais, Avenue de la Republique, Rue Bichat, v klubu Bataclan a u stadionu Stade de France. Místa jsou nedaleko od sebe.

2:17
Po teroristických útocích byl založen požár v divokém uprchlickém táboře u Calais na severu Francie, kde jsou ubytovány tisíce běženců. Na Twitteru se objevila série snímků hořících stanů a dalších nouzových přístřešků.

2:01
Belgie zavedla kontroly na hranicích s Francií včetně vlaků a letadel.

2:00
Prezident Hollande oznámil, že požádal armádu o pomoc k zajištění bezpečnosti a k vypátrání pachatelů útoků. Zmobilizováno má být podle prvních informací 1500 vojáků.

01:29
Z klubu Bataclan každou chvíli odvážejí sanitky raněné.

01:22
Zhruba stovku mrtvých našla francouzská policie v koncertní síni v centru Paříže, kde zasahovala proti teroristům, kteří budovu přepadli. Na místo míří francouzský prezident François Hollande s dalšími ministry. Informovala o tom francouzská média.

01:15
Uvnitř klubu Bataclan jsou desítky mrtvých, uvedl francouzský televizní kanál iTele. Televize BFM TV hovoří o stovce obětí. Stejné zprávy přicházejí i z agentury AFP s odvoláním na policejní zdroje.

01:04
Francouzská policie dokončila zásah proti teroristům držícím rukojmí v pařížské koncertní síni. Dva útočníky přitom zastřelila. Osud rukojmích zatím není známý.

00:40

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu