Sledujete dění v Rusku? Čtěte knihu členky Pussy Riot o tom, jak se žije Putinovým odpůrcům

Marija Aljochinová (ČTK)

Marija Aljochinová | FOTO: ČTK

V roce 2012 poslal moskevský soud autorku knihy společně s dalšími dvěma členkami Pussy Riot na dva roky do vězení za předvolební výtržnosti v katedrále Krista Spasitele. Pětice žen tehdy zazpívala punkovou modlitbu „Bohorodičko, vyžeň Putina“. Marija Aljochinová strávila tehdy půl roku ve vazbě a poté byla odsouzena ke dvouletému nepodmíněnému trestu. Po roce a půl byla amnestována. A právě o tom je kniha Riot Days, kterou si můžete objednat na e-shopu FORUM.

Riot Days jsou věnovány soudnímu procesu s bývalou členkou skupiny Pussy Riot Marijou Aljochinovou a zejména jejímu pobytu ve vězení, kde se snažila z pozice vězně bojovat za lidská práva a životní podmínky trestanců.

Marija dokázala najít vnitřní sílu i v těch nejvyhrocenějších a zdánlivě neřešitelných situacích. Její trest v Berezinkách na Urale se stal bojem proti ruskému vězeňskému systému, který vyústil v bezprecedentní zlepšení životních podmínek vězňů.

Ráno se Filip díval na pohádky. „Za chvilku budu zpátky,“ řekla jsem. Vzala jsem si kabelku. Byly mu čtyři. Za tři měsíce mu mělo být pět. „Za chvilku budu zpátky,“ řekla jsem znovu a zamkla za sebou. Vrátila jsem se o dva roky později.

Kniha Riot Days vyšla v v originále v roce 2017, o rok později ji česky vydalo nakladatelství Bourdon.

Knihu objednávejte zde