Známe to všichni. V momentě, kdy se stydíme nebo se cítíme trapně, naše tváře zčervenají a těžko s tím můžeme něco dělat. Lidé v naší bezprostřední blízkosti tak jednoduše poznají, jaké emoce se v našem nitru odehrávají. Vědci však nyní zjistili, že společně s námi tuto jedinečnost sdílejí také slepice. U nich prý tato reakce značí vzrušení či strach.
„Náš výzkum ukazuje, že domácí kuřata jsou citlivá a mají velmi rafinované způsoby vyjádření emocí,“ sdělila pro CNN spoluautorka studie Aline Bertinová, jež je výzkumnicí z amerického Národního institutu pro zemědělský výzkum.
Společně se svými kolegy z několika francouzských institutů a University of Tours zjistila, že ve chvíli, kdy jsou slepice spokojené a klidné, si načechraly peří. Krátkodobé červenání pak prý bylo zaznamenáno jako reakce na vzrušení, konkrétně šlo o okamžik, kdy slepice čekaly na konzumaci moučných červů. Stejně tak se prý slepice začaly červenat, když byly uzavírány do zajetí.
„U lidí je červenání často spojeno se studem nebo rozpaky, ale objevuje se také u vyjádření řady emocí, jako je hněv nebo radost. Ačkoliv emoce slepic nejsou přímo srovnatelné s těmi, které zažívají lidé, ukázalo se, že během silných emocí do několika sekund také zčervenají,“ vysvětlovala Bertinová.
Studie publikovaná v časopise Plus One je založena na měsíčním pobytu vědců na francouzské farmě, kde pozorovali 17 slepic dvou různých plemen. Výzkum se zaměřoval na natáčení jejich rutinního chování a emocionálních reakcí na různé podněty.
Aby mohli vědci učinit obecnější závěry, extrahovali snímky z každých dvou vteřin filmu a poté vybrali ty, kde byly slepice zobrazeny v profilu. Z výzkumu vyplynulo, že emoce u slepic více odhalují tváře a ušní boltce, méně pak hřeben či laloky.
Výzkumníci uznali, že jejich závěry jsou omezené, a to především kvůli tomu, že natáčení slepic v jejich přirozeném prostředí bez kontrolovaného zdroje světla by prý mohlo ztížit přesné určení konkrétních barevných změn. „Bez jazyka zůstává subjektivní zkušenost nedostupná,“ dodala Bertinová.
Doufá však, že na základě výsledků této studie bude prokázáno, zda jsou tyto projevy emocí spojeny se sociálními interakcemi slepic a také s reakcí na jejich životní podmínky.