Slevy na jízdné stojí 5,5 miliard ročně. Dejme ty peníze učitelům, vybízí TOP 09

(TOP09)

FOTO: TOP09

Středeční stávka učitelů kvůli zvyšování platů se blíží. Pedagogickým pracovníkům se nelíbí, že v příštím roce dojde pouze k osmiprocentnímu navýšení základních platů a zbylá dvě procenta poputují ředitelům na případné bonusy. Zástupci TOP 09 dnes avizovali, že chtějí navrhnout přesun peněz ze slev na jízdné právě do mezd učitelům. Na základě toho by prý mohlo dojít k celkovému navýšení o 15 %, jak požadovaly školské odbory.

(repro video ARD)

Tento krok nejdříve slibovala i sama vláda. Podle původního plánu měly být platy zvýšeny o 10 % s tím, že zbylých 5 % by šlo do netarifních složek. V rámci toho Andrej Babiš již dříve uvedl, že by tyto finance měly zvyšovat kompetence ředitelů, kteří o finančních bonusech rozhodují.

Zatímco se tedy učitelé bouří, že nemají jistotu, že slibovaná další dvě procenta od vedení škol dostanou, sami ředitelé premiérovo tvrzení podporují a staví se proti stávce. Asociace ředitelů škol především oceňuje, že by peníze sloužily jako motivační nástroj.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nyní přiznal, že sice nesouhlasí s formou stávky, ale chápe pobouření učitelů z chování Andreje Babiše, který porušil svůj původní slib. „Kvalitní vzdělání je důležitější než populistické slevy na jízdné, které nás stojí 5,5 miliardy korun ročně,“ uvedl europoslanec.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Podle strany by tato částka měla finančně pokrýt nárůst platů o původních 15 %. „V praxi by to mělo vést ke zvýšení mezd o zhruba 3500 korun, čímž dojde alespoň k částečnému přiblížení se závazkům, které si vláda stanovila v programovém prohlášení.“ Na jeho základě by v roce 2021 měli mít učitelé 150 % svého příjmu z roku 2017

Ke středeční stávce se prozatím připojilo asi 6000 škol, což představuje více než polovinu. Mnoho z nich tudíž pobouřila i poslední slova premiéra, který řekl, že půjde pouze o malý protest. Napětí mezi odbory a vládou tedy dnes neživí pouze samotné zvyšování platů, ale nově také Babišovy výroky.

Koaliční politici to ovšem odmítají. „Je vidět, že TOP 09 nechodí mezi lidi. Za svou politickou kariéru jsem se nesetkal s takovým vděkem… Chodí za mnou desítky seniorů, kteří mi děkují. Neplánujeme to rušit, takový přesun peněz by nebyl sociálnědemokratický,“ uvedl šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]