Lži a manipulace, rozebral Rakušan Babišovo video

FB

Pane premiére, slibujete peníze, které nikdy nikdo neviděl. Předseda STAN Vít Rakušan | FOTO: FB

Jakmile vyšlo najevo, že Andrej Babiš a jeho za všech okolností loajální ministři hodlají ulevit eráru na úkor rozpočtů obcí, stihla kabinet trestně stíhaného populisty mocná kritika. Na tu však Babiš zareagoval způsobem navýsost příznačným pro svůj způsob držení se u moci – natočil reklamní video plné lží a manipulací. Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan Babiše z jeho lží usvědčuje.

Ve statusu na Facebooku nazvaném „O lžích a lidech“ Rakušan postupně analyzuje jednu Babišovu lež či manipulaci za druhou. Jak i úvodem naznačuje, premiér si o podobný rozbor v podstatě sám řekl.

„Ve videu, na které odkazuji, pan premiér vyzývá k objektivitě místo demagogie,“ postihuje Rakušan úvodem neomalenou poznámku, již si Babiš ve svém videu neodpustil. „U několika jeho výroků jsem tedy ověřil jejich objektivitu nebo alespoň pravdivost. Je mi líto, ale našel jsem hned několik lží a nepěkných manipulací,“ konstatuje předseda STAN a přistupuje ke slíbené analýze:

❌ „Když jsem byl ministr financí, tak jsme ta procenta pro obce navýšili, a to podstatně. Obce v roce 2013 dostaly 161,7 mld. Kč, v roce 2019 245,2 mld.“

✅ Změnu rozpočtového určení daní prosadili Starostové a nezávislí (STAN) ještě v koalici s TOP 09 v roce 2012. Byla to dlouhá cesta, velký předvolební slib našeho STAN. Zajistili jsme spravedlivější financování zejména pro menší obce a ukazuje se, že to bylo to nejlepší, co jsme mohli udělat. Jeďte se někdy podívat po našich městech. Opravené návsi, pěkné obecní úřady, pěkné školy a školky, dětská hřiště – to všechno se mohlo postavit a udělat nejen díky silnější ekonomice, ale právě díky tomu, že obce začaly dostávat ze sdílených daní víc peněz. Ukazuje se, že nikoli ti nahoře, ale právě starostové, kteří nejlépe vědí, co jejich obec potřebuje, zvládnou s penězi hospodařit. A třeba i ušetřit na další velké investice (třeba vodovody, kanalizace). Oni nežijí na dluh. Obracejí každou korunu a bojují s vrchností, s vámi. A výsledky stojí za to. V celé zemi máme velmi šikovné starosty, a nejsou jenom ze STAN. A abych nezapomněl: další změnu rozpočtového určení daní a více financí pro obce jste v letech 2016 a 2017 podpořit nechtěl a dost dlouho jste to blokoval.

❌„Dotační program na MF, co se týká škol, jsem na Ministerstvu financí zavedl já.“

✅ Tento dotační program byl výsledkem dlouhodobého boje starostů z obcí okolo Prahy. A velkou práci pro ně udělala Věra Kovářová, která jim jako poslankyně otevírala dveře. Po ekonomické krizi to nešlo, je pravda, že Andrej Babiš jako ministr financí tento program umožnil. Ale nebyl to jeho nápad, bez nás by ani nevěděl, že je něco takového někde potřeba. Věslav Michalik nebo Martin Kupka (ať nejsem jen ve STAN) díky tomu postavili krásné školy. To, že byly potřeba už 10 let předtím a že se o to přesně tuto dobu snažili, až se to podařilo, na to už se bohužel historie neptá. Nicméně pokud za to někomu vděčíme, jsou to právě tito tři jmenovaní.

❌„OSVČ dostali 18,4 mld. (řemeslníci, kadeřníci, kosmetičky). A oni říkají: Né, ty peníze jim nedávejte, my je potřebujeme někdě jindě.“

✅ Nikdy jsme z této záležitosti nedělali konflikt OSVČ versus starostové. V době rekordního plánovaného schodku vidíme, že stát si 18,4 mld. prostě může dovolit. Starostové ne. Ti budou muset začít šetřit a snižovat kvalitu života ve svých obcích a městech pro svoje občany. Konec častého vyvážení odpadu, konec finančně náročné autobusové dopravy mezi vesničkami. To všechno si obce, města a kraje již nebudou moci dovolit. Nutně se musíme ptát: V čem je tedy utopeno těch 500 mld., které oznámila ministryně Schillerová jako plánovaný schodek rozpočtu?

❌„Obcím to bohatě vrátíme – v dotacích i v nějakém jednorázovém příspěvku. Jsme připraveni řešit kofinancování, klidně až na 100 %, když budou chtít. Na vládě budeme projednávat 3,1 mld. na školy a školky od Ministerstva financí, 2 mld. na sucho od Ministerstva životního prostředí, 3,7 mld. na majetek obcí od Ministerstva pro místní rozvoj. To vypíše i výzvy pro stadiony do 10 tisíc obyvatel, bude to 150 mil. a pak dalších 350 mil.“

✅ Za prvé – obce nepotřebují jen a pouze školy a školky nebo příspěvky na boj se suchem. Potřebují hlavně starostu, který bude mít volnost a svobodu v tom, na co peníze použije podle potřeb jejich vlastních občanů. Za druhé – o bohatém vracení nemůže být řeč. Uvedené peníze pro všechny obce nestačí. Je jich 6258, tak si spočítejme, kolik z těch dotačních fondů každá dostane, i kdyby to bylo rozdělováno spravedlivě. Slibujete peníze, které nikdy nikdo neviděl. A chcete staré pořádky, centrálně plánovat a přihazovat těm, co drží pusu a krok. Vy totiž nevíte, jak obce a města podporovat. Pro vás je to kampaň. Pro nás je to boj za lepší budoucnost.

Toho dne byl Andrej Babiš (opět) nervózní… Že by mu STAN, jeho poctivá politika a chytří lidé tak leželi v žaludku? Velké vyznamenání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner