Slováci prodali Sputnik zpátky do Ruska. Pohádky je konec, napsala Pekarová a připomněla Hamáčka

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Rusko koupilo od slovenského ministerstva zdravotnictví 160 tisíc dávek nevyužité vakcíny Sputnik V, potvrdila podle webu Aktuality.sk mluvčí tamního resortu Zuzana Eliášová. O neschválenou vakcínu, která u našich východních sousedů málem způsobila pád vlády, Slováci jednoduše neměli zájem.

Neúspěch ruského Sputniku V na Slovensku okomentovala také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Zazvonil zvonec a pohádky o vakcíně, která zachrání svět, je konec. Nezapomeňme na všechny, kteří zde ruskou propagandu živili, a obzvlášť na pana Hamáčka, který se chvástal, jak Sputniku doveze milion,“ napsala na twitteru.

Rusové podle mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví odkoupili vakcínu zpět za stejnou cenu, za kterou ji země nakupovala. Sputnik V už má být mimo území Slovenska, kde o něj projevilo zájem pouze něco málo přes 10 tisíc lidí. Někteří z nich na svou dávku ještě čekají.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Na očkování je zaregistrovaných zhruba 8000 tisíc lidí, termín už má přibližně 1500 z nich,“ vysvětluje mluvčí tamního resortu zdravotnictví Eliášová.

Slovensko nakoupilo ruské vakcíny v březnu, původně se měl kontrakt týkat využití dvou milionů dávek. Vakcína přitom nebyla schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA), Rusové navíc nebyli ochotni dodat chybějící dokumentaci, bez které nebylo možné posoudit, zda je látka v pořádku.

Na Slovensku se kvůli Sputniku dokonce rozhořel konflikt ve vládní koalici, který skončil odchodem premiéra Matoviče a ministra zdravotnictví Krajčího z funkcí.

Z prvních 200 tisíc dávek, které dostaly na Slovensku povolení, se začalo očkovat 7. června. Zájem však nepotvrdil předchozí odhady, i proto se slovenská vláda rozhodla k prodeji či darování nevyužitých ruských vakcín. Původně se mluvilo zejména o zemích západního Balkánu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]