Slováci vyslali vzkaz: chceme změnu a společně proti Ficovi

(youtube)

Na Slovensku se opravdu něco děje – v evropských volbách vyhrála proevropská koalice Progresivního Slovenska (PS) & Spolu, která stála i za podporou (a PS i za nominací) Zuzany Čaputové na prezidentku. Koalice získala pětinu všech hlasů a 4 mandáty. Za povšimnutí stojí slabý výsledek Směru Roberta Fica (16 % a stále druhé místo) a očekávaný výsledek Kotlebovců, kteří získali dva mandáty a 12 procent. Přitom právě obava z jejich výsledku stála za rozhodnutím mnohých jít volit. Oproti některým odhadům zabodovali i slovenští lidovci, kteří mají dva mandáty a téměř deset procent.

Příběh tohoto úspěchu v evropské kampani musíme hledat na začátku tohoto roku, kdy se PS a Spolu domluvili na společné kandidátce. Jednotně podpořili Zuzanu Čaputovou. Její úspěch následně povzbudil další voliče, a proto se koalice rozhodla akcentovat vedle svého programu skutečně evropského Slovenska i touhu po politické změně jako vnitrostátní téma.

Struktura získaných preferenčních hlasů PS & Spolu ukazuje, že úspěchu hodně pomáhá kandidátka. Mimo lídra dalších pět kandidátů odvedlo velmi dobrou osobní kampaň, každý z nich získal přes 20 000 hlasů, což je něco, co nenajdeme ani v mnohých českých stranách, přestože jsme lidnatější a měli jsme vyšší volební účast. Například v ANO 2011 překonali 20 000 hlasů pouze tři lidé.

Výběr osobností na kandidátce zároveň pokrýval mnohé voličské segmenty – od armády až po duchovní, ale nejvýrazněji uspěli ekologové – oba reprezentanti tohoto tématu jsou dnes europoslanci. Marketingový mix byl v kampani zaměřen na on-line s výrazným využitím videí, které byly nejsponzorovanějším obsahem. Obsah videí byl zaměřen na samotnou změnu na straně jedné a na to, že Slováci navzdory svému členství, euru a dalším necítí jako opravdová evropské země, zejména, když svou životní úroveň srovnají se sousedním Rakouskem.

Podporu měla i kontaktní kampaň, která v několika městech probíhala i D2D způsobem, tedy dveře od dveří. Ve finále pomohly i preference extrémistické ĽSNS, které motivovaly další skupinu voličů. Slovensko má výrazně vyšší účast ve srovnání s rokem 2014.

Našeho nejbližšího souseda čekají parlamentní volby na začátku příštího roku. I proto měly tyto evropské volby větší význam než, kdyby volby konaly až v horizontu několika let. Voliči vyslali podruhé jasný vzkaz – přejeme si změnu a společný postup proti Robertu Ficovi. Uvidíme, zda to politické strany vyslyší a jestli bude trend sjednocování opozice pokračovat. S kartami totiž může zamíchat i nový subjekt, který buduje, de facto minulý prezident, Andrej Kiska.

Autor, analytik TOPAZ & volební manažer PRodukujeme s.r.o., byl členem týmu stratégů PS & Spolu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner