Slovenská opozice znovu zkusí odvolat Fica, dost hlasů ale nemá

Bývalý slovenský premiér Robert Fico (ČTK)

Bývalý slovenský premiér Robert Fico | FOTO: ČTK

Slovenská opozice se po necelém roce opět pokusí odvolat ve sněmovně premiéra Roberta Fica, dostatek hlasů na prosazení svého návrhu ale nemá. Zástupci opozičních stran dnes požádali o mimořádnou schůzi parlamentu, šéf Národní rady ji svolal na úterý, řekla ČTK mluvčí nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Katarína Svrčeková.

Iniciativu pro vyslovení nedůvěry předsedovi vlády opozice zdůvodnila kauzou ohledně cen energií, kvůli které již rezignoval šéf energetického regulačního úřadu ÚRSO Jozef Holjenčík.

Právě původní cenová rozhodnutí ÚRSO vyústila na začátku letošního roku ve výraznější zvýšení zálohových plateb například za elektřinu pro některé skupiny zákazníků polostátních energetických firem, v nichž mají soukromí investoři manažerskou kontrolu. Po vypuknutí kauzy Fico řekl, že ceny za elektřinu, ale i za pitnou vodu, budou vráceny na loňskou úroveň.

Fico v reakci na návrh opozice už dříve prohlásil, že mimořádné schůze sněmovny se nezúčastní. „Už předem avizuji, že se tohoto divadla já ani mí kolegové nezúčastníme a budeme se věnovat práci pro lidi,“ uvedl Fico, který je nejdéle sloužícím premiérem Slovenska.

K vyslovení nedůvěry členovi kabinetu je potřeba souhlas více než poloviny ze všech 150 poslanců, kterou opozice ale nemá. Odvolání premiéra znamená podle slovenské ústavy pád celého kabinetu.

Již loni slovenská opozice neuspěla ve sněmovně s jiným návrhem odvolat Fica. O vyslovení nedůvěry Ficovi tehdy usilovala hlavně kvůli tomu, že premiér odmítl podat návrh na odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Opozice požadovala Kaliňákův odchod v souvislosti s jeho obchodními aktivitami s kontroverzním podnikatelem, který čelí vyšetřování kvůli podezření z daňových úniků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]