Slovenská policie obvinila expremiéra Fica, bývalý ministr Kaliňák byl zadržen

Bývalý slovenský premiér Robert Fico (ČTK/Šálek Václav)

Bývalý slovenský premiér Robert Fico | FOTO: ČTK/Šálek Václav

Slovenská policie obvinila expremiéra Roberta Fica a bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka z trestných činů založení a zosnování zločinecké skupiny a ohrožení daňového tajemství, uvedl slovenský Denník N. Kaliňáka, který byl v minulosti místopředsedou Ficovy strany Smer-sociální demokracie a který nyní pracuje jako advokát, elitní jednotka slovenské policie zadržela.

Policejní prezidium informovalo, že při několika akcích bylo obviněno více osob. Policie zveřejnila iniciály jmen tří z nich, které se shodují se jmény a příjmeními Fica a Kaliňáka.

List napsal, že případ souvisí s kauzou Očistec. Ta se týká podezření z korupce a ze zneužívání policie v době, kdy byl nyní opoziční Smer-SD u moci. Sociální demokraté odešli do opozice po porážce v parlamentních volbách před dvěma lety.

Vít Rakušan (STAN) (STAN / se svolením autora)

Fico je nyní poslancem a má tak podle ústavy imunitu pouze na hlasování a na výroky ve sněmovně a v jejích orgánech. S případným vazebním stíháním zákonodárce ale musí parlament hlasováním souhlasit.

Podle Denníku N a veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska byl spolu s Kaliňákem a Ficem obviněn také advokát Marek Para, který je známým obhájcem kontroverzních osob a také svými kontakty s představiteli Smeru-SD.

„Konečně přišli na řadu ti, kdo jsou ve struktuře postavení nejvýše. Fico by se neměl skrývat za poslanecký mandát, a vzdát se ho,“ napsala na sociální sítí vicepremiérka Veronika Remišová.

Nynější slovenská vládní koalice si za jeden ze svých hlavních cílů stanovila potírání korupce a očistu společnosti od nekalých praktik. Po posledních volbách byla v zemi při několika vlnách zatýkaní zadržena a obviněna řada bývalých vysokých úředníků, pracovníků justice včetně soudců, jakož i podnikatelů. Ve zmíněné kauze Očistec jsou stíháni kromě jiných bývalý policejní prezident Tibor Gašpar a další někdejší ředitelé elitních policejních složek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]