Slovenská televize JOJ: Agrofert má smlouvu na práškování lesů. Je nebezpečná pro hmyz i pro člověka

()

Slovenská televize JOJ upozornila na problém, který Slovensko momentálně řeší ohledně Lesů Slovenské republiky a také v souvislosti s podivnou smlouvou s Agrofertem českého premiéra Andreje Babiše.

Slovenský stát před časem rozhodl, že na některé části dubových lesů bude z letadel shazován chemický posyp, který má zničit údajně přemnoženou bekyni velkohlavou, hmyz, který je nebezpečný právě pro listnaté stromy. Podle odborníků ale neexistuje žádný důkaz o přemnožení brouka a podobné práškování je nebezpečné. Jenomže Lesy Slovenské republiky podepsaly smlouvu s Babišovou firmou Agrofert na nákup chemických látek proti škůdcům.

V reportáži zaznívá, že chemický posyp může ohrozit chráněné druhy živočichů, k čemuž by bylo nutné speciální povolení ministerstva. Navíc tyto látky mohou být nebezpečné i pro člověka.

Ředitel Ústavu zoologie SAV Dušan Žitňan navíc vyjádřil pochybnosti o tom, že by bekyně velkohlavá vůbec byla tak přemnožená, aby bylo nutné ji řízeně hubit.

To zásadní ale zaznělo od Karola Kalinského z organizace My sme les:

„V minulém roce jsme měli možnost vidět, jak Lesy SR podepsaly rámcovou smlouvu se společností Agrofert na nákup v hodnotě více než 7 milionů eur na čtyři roky,“ sdělil s tím, že letecké postřiky jsou od roku 2009 v Evropské unii zakázány.

Lesy SR s tím nesouhlasí. „Škody, které může přemnožená bekyně velkohlavá způsobit na našich porostech, jsou odhadované na 800 tisíc eur, přičemž náklady na tyto biologické postřiky jsou zatím na úrovni více než 120 tisíc,“ nesouhlasí Pavel Machava.

Naši sousedé budou nyní řešit otázku, zda firmy českého předsedy vlády opravdu práškují slovenské lesy v souladu se zákonem. Zdá se, že ne. Babiš přišel v posledních měsících s vytáčkou, že se jedná o jeho „bývalé firmy“. Německá televize ZDF se ale ve své reportáži nenechala opít rohlíkem. Všichni v Evropě vědí, že je Agrofert firmou českého premiéra. Formálně ho má na starosti jeho žena Monika. Babiš si ale se zakrytím svého majetku nedal moc práce. Nyní práškuje Slovákům lesy a ničí přitom jejich životní prostředí. Nic tak ostudného tu dosud nebylo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]