Slovenská vláda sníží důchody bývalých estébáků. Babiše se úprava zřejmě nedotkne

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Bývalí slovenští estébáci přijdou o výraznou část důchodů. Vyplývá to z nového vládního programu, který předpokládá plošné zdanění výsluhových penzí bývalým příslušníkům komunistické Státní bezpečnosti sazbou 50 procent za roky odpracované u StB. Z takto získaných zdrojů navrhne vláda vyplácení osobních příplatků k důchodům pro politické vězně či jejich manželky a manžely.

Návrh zákona, jímž se mění a doplňuje zákon o protikomunistickém odboji, předkládá skupina poslanců Národní rady Slovenské republiky. Jeho hlavním účelem je „ukončit po 30 letech od Sametové revoluce nespravedlivý a nedůstojný stav v demokratické společnosti, kde ti, co byli roky utlačovateli a pronásledovali osoby, mučili je a porušovali základní lidská práva, hlavně svobodu slova, pobírají dnes vysoké výsluhové důchody, a ti, kteří rukou těchto osob trpěli, mají nízké starobní důchody,“ píší poslanci v důvodové zprávě.

Z výše uvedeného důvodu poslanci navrhují plošné zdanění výsluhových důchodů pro bývalé příslušníky Státní bezpečnosti a jejích složek o 50 %. Andreje Babiše by se tato úprava týkat neměla, neboť jako bývalý agent komunistické tajné policie nebyl příslušníkem, nýbrž spolupracovníkem StB, a ti za svou činnost žádný důchod nepobírají.

Uvedené opatření by mělo pomoci zlepšit podmínky obětí komunistických represálií a šikany. „Vzhledem k tomu, že cílem předmětného návrhu zákona není získání dodatečných prostředků do státního rozpočtu, ale především odstranění amorálního a nespravedlivého sociálního stavu, návrhem zákona se současně přiznává jednorázový finanční příspěvek politickým vězňům, jejich manželkám, manželům anebo jejich vdovám a vdovcům ve výši 1000 eur,“ vysvětlují svůj záměr předkladatelé.

Vzorem v nápravě křivd v této věci je Polsko, kde platí zákon, podle něhož mohou mít tamní příslušníci komunistické tajné policie nejvýše průměrný důchod.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]