Slovenské migy zamíří na Ukrajinu, prohlásil premiér Heger

Mig-29 ve slovenských barvách. (Clemens Vasters from Viersen, wikimedia, CC BY 2.0)

Mig-29 ve slovenských barvách. | FOTO: Clemens Vasters from Viersen, wikimedia, CC BY 2.0

Slovenský předseda vlády Eduard Heger prohlásil, že Slovensko může Ukrajině předat své stíhačky MiG-29 a tanky. Podrobnosti však není v tuto chvíli z taktických důvodů možno sdělit. Slovenský vzdušný prostor budou dočasně chránit české gripeny.

„Nechci o předání letadel a tanků mluvit podrobně, protože Ukrajina nás požádala, abychom neposkytovali podrobnosti o vybavení,“ řekl slovenský premiér. Český premiér Petr Fiala poté prohlásil, že od září bude pomáhat Slovensku bránit jeho vzdušný prostor česká armáda.

(Týdeník FORUM)

Slovensko totiž požádalo o pomoc při ochraně svého nebe, dokud neobdrží od USA objednané stíhačky F-16. Podle Hegera tak bude Slovensko potřebovat pomoc českých gripenů přibližně rok.

„Máme všechny důvody věřit, že Ukrajina tuto válku vyhraje,“ poznamenal Eduard Heger. „Ukrajina musí mít zbraně, aby mohla bojovat za svou nezávislost, naši bezpečnost a naši svobodu,“ pronesl český premiér, který zdůraznil, že v případě potřeby je Česká republika připravena podílet se také na výcviku ukrajinské armády. Podle Fialy se Ukrajina bez pomoci Západu sama invazi Ruska ubránit nedokáže.

Česká vláda naopak schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli oznámil premiér Petr Fiala (ODS). V červnu o to v Praze požádal slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Do projektu se vedle Čechů zapojí také Poláci.

„Nevidím vůbec žádný problém, určitě to vláda schválí,“ řekl Fiala, podle kterého může Slovensko s pomocí počítat od 1. září. „Jsme připraveni technicky i kapacitně,“ dodal. Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) je to důkazem velmi blízkého spojenectví.

„Je to i v našem zájmu. Nemůžeme dopustit, aby země, která je na hranici válečného konfliktu, (…) byla jakkoli ohrožena. Je to náš společný úkol,“ dodal Fiala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články